Koźmińska kronika strażacka w gronie najlepszych w Wielkopolsce

Udostępnij

Kronika OSP Koźmin Wielkopolski zakwalifikowała się do XXV Ogólnopolskiego Konkursu Kronik OSP w Warszawie. 4 sierpnia w Wolsztynie odbyło się rozstrzygnięcie XX Wielkopolskiego Finału Wojewódzkiego Konkursu Kronik OSP, podczas którego koźmińska kronika uzyskała tytuł wyróżniającej się. To sukces młodych kronikarzy: dh Agaty Staszewskiej, dh Michaliny Frąckowiak, dh Marceliny Frąckowiak i dh Szymona Sikory.

 

 

 

 

 

Na finał wojewódzki zgłoszono 34 kroniki strażackie. Komisja składająca się z członków Zarząd Wojewódzkiego Klubu Kronikarza OSP Województwa Wielkopolskiego oceniła kroniki biorąc pod uwagę konkretne kryteria m.in.: koncepcję kroniki, stopień powiązania działalności OSP z problematyką funkcjonowania lokalnych środowisk, poziom merytoryczny zapisów dokumentacyjnych, autentyczność i obiektywizm zapisów, zakres ilustracji tekstów, materiały uzupełniające (zdjęcia, mapy, wykresy i wycinki prasowe), styl tekstów i poprawność językową. Poszczególne elementy kroniki były punktowane. W wyniku oceny wybrano: 9 kronik wzorowych, 12 kronik wyróżniających, 8 poprawnych i 4 kroniki wymagające więcej pracy. Komisja zakwalifikowała 20 kronik do finału ogólnopolskiego, który odbędzie się pod koniec września w Warszawie.

Kronika koźmińskiej OSP jest prowadzona regularnie od 2015 roku przez młody zespół kronikarski. Druhowie dokumentują w niej ważne bieżące wydarzenia z życia jednostki.

 

Impuls do prowadzenia kroniki zrodził się podczas warsztatów kronikarskich w Borku Wielkopolskim. Wtedy postanowiliśmy na nowo założyć kronikę OSP Koźmin Wlkp., gdyż poprzednia była prowadzona niesystematycznie – mówią młodzi kronikarze.

Nowa kronika liczy już III tomy. Dwukrotnie była zgłaszana do wojewódzkiego konkursu kronik OSP, jednak w poprzednim roku uzyskała jedyne miano poprawnej.

 

Druhowie cieszą się z sukcesu kroniki. – Praca w straży jest dla nas pasją i zaszczytem. Chętnie angażujemy się w każdą pracę na rzecz OSP, w tym również w prowadzenie kroniki. Praca kronikarza jest ważna w życiu jednostki. Zapisując wydarzenia na kartach kroniki jesteśmy pewni, że po latach będzie można do nich wrócić. Sukces  kroniki  to ogromna radość i zastrzyk energii do dalszego działania. – mówią młodzi strażacy.

   

2018-08-07

Tekst: UMiG, foto: Szymon Sikora