Mural na 100. Rocznicę Wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Udostępnij

Mural upamiętniający bohaterów Powstania Wielkopolskiego został wymalowany na ścianie budynku szatni przy obiektach sportowych na ul. Floriańskiej. Z inicjatywą stworzenia patriotycznego graffiti wyszedł koźmiński fanklub Lecha Poznań. Pomysł kibiców spodobał się i został uwzględniony w programie Gminnych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości i Setnej Rocznicy Wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

 

 

Okazały mural wspaniale prezentuje się na ścianie szatni KKS „Biały Orzeł”. Projekt muralu był kilkakrotnie konsultowany z burmistrzem Maciejem Bratborskim, któremu zależało na tym, aby nawiązywał on do lokalnych wydarzeń historycznych. W efekcie wykonawca odtworzył na ścianie fragment obrazu Stanisława Masłowskiego, przedstawiający wymarsz I kompanii koźmińskich powstańców na odsiecz Rawicza w styczniu 1919 r.

 

 

Mural został wymalowany przez członka FC Lecha Poznań, a sfinansowany w całości z budżetu miasta i gminy w ramach środków przeznaczonych na organizację Gminnych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości i Setnej Rocznicy Wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

 

2018-08-08

Tekst i foto: UMiG