15 sierpnia w Białym Dworze rolnicy z naszej gminy, zgodnie ze staropolską tradycją, podziękowali za tegoroczne plony. – W tym wyjątkowym dniu, w imieniu wszystkich mieszkańców naszej gminy pragnę przekazać rolnikom szczere i gorące podziękowania oraz słowa szacunku i uznania za trud włożony w to, aby na naszych stołach nie zabrakło chleba, który nie tylko karmi, ale także jednoczy. – mówił do rolników burmistrz Maciej Bratborski.
Tradycyjnie gminne dożynki rozpoczęły się od mszy św. dziękczynnej, której przewodniczył ks. dziekan Marek Spychała. Na krótko przed nabożeństwem, na plac przy świetlicy w korowodzie dożynkowym przybyli włodarze, radni, gospodarze dożynek oraz przedstawiciele wszystkich sołectw z terenu gminy.
W homilii ks. dziekan Marek Spychała, proboszcz parafii św. Stanisława w Koźminie Wielkopolskim, podkreślił trud i przywiązanie rolników do ziemi, ale także ich umiłowanie polskości.
W część obrzędową wprowadziła zebranych „Kapela znad Orli”, przygrywając melodie dożynkowe. Sołtys Białego Dworu Tomasz Grzesiak powitał zaproszonych gości. Prowadząca imprezę Alfreda Damazyniak przedstawiła starostów dożynkowych: Małgorzatę Bartczak i Roberta Łąkowskiego. Starościna wspólnie z mężem od 15 lat prowadzi gospodarstwo rolne, które specjalizuje się w chowie bydła. Starosta z żoną gospodarują na 52 hektarach i specjalizują się w produkcji roślinnej. Zgodnie z obrzędem dożynkowym starostowie przekazali burmistrzowi Koźmina Wielkopolskiego chleb, by dzielił go sprawiedliwie, tak by nikomu nie zabrakło. Następnie chlebem podzielili się wszyscy uczestnicy dożynkowego świętowania.
Dużo pozytywnej energii i radości wprowadził zespół Redlin, który był gwiazdą tegorocznego święta plonów. Kapela świetnie grała i bawiła publiczność przy znanych utworach m.in. :”Kalinka”, „Hej Sokoły”, czy romantycznym „O sole mio”. Publiczność dobrze bawiła się także przy muzyce lokalnych zespołów „Ty i Ja” oraz „Kapeli znad Orli”.
W tym roku dużym zainteresowaniem cieszyły się potrawy naszych gospodyń. Smaczne menu przygotowały Koła Gospodyń Wiejskich z: Lipowca, Kaniewa, Skałowa, Starej Obry i Wrotkowa. Można było spróbować: czerniny, kartaczy, babki ziemniaczanej, oscypka z grilla, paprykarza szczecińskiego. Na amatorów słodkości czekały: naleśniki, sernik, jabłecznik, muffiny, babeczki i rogale marcińskie. Panie z Białego Dworu częstowały plackiem dożynkowym.
Na zakończenie dożynkowego święta odbył się pokaz lotu balona, a później zabawa.
2018-08-15
Tekst i foto: UMiG