Gospodynie ze Starej Obry mistrzyniami Południowej Wielkopolski

Udostępnij

Gospodynie z KGW Stara Obra zajęły pierwsze miejsce w Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich Południowej Wielkopolski, który odbył się w sobotę, 15 września w oddziale Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej Dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie. Gospodynie ze Starej Obry reprezentowały Gminę Koźmin Wielkopolski. W turnieju wzięło udział w sumie 15 kół.

 

 

 

Zorganizowanemu po raz pierwszy Turniejowi Kół Gospodyń Wiejskich Południowej Wielkopolski przyświecała idea utrwalania i popularyzowania kultury naszego regionu poprzez wspólną zabawę i rywalizację. Współorganizatorem wydarzenia był Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego oraz Wielkopolska Izba Rolnicza. Patronatem honorowym wydarzenie objął Krzysztof Grabowski, wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego.

 

Drużyny rywalizowały ze sobą w czterech konkurencjach: kulinarnej, literackiej, rękodzielniczej i sprawnościowej. Suma punktów przyznanych przez komisję konkursową we wszystkich  konkurencjach zadecydowała o wygranej naszych pań.

 

 

Konkurencja kulinarna polegała na przygotowaniu dwóch tradycyjnych potraw z dyni i ziemniaków. Nasze gospodynie zdecydowały się przyrządzić: zupę z dyni na mleku i żelazne kluski.

Panie ze Starej Obry świetnie poradziły sobie także w konkurencji literackiej, w której należało zaprezentować krótki wiersz o swojej miejscowości. W wykonaniu “złotych gospodyń” brzmiał on tak:

Stara Obra-wioska mała ,ale za to doskonała.
U źródeł Obry się znajduje ,z polami i lasami sąsiaduje.
Mieszkają tu wspaniali ludzie, którzy na roli pracują w trudzie.
Żyją obok siebie i starzy i młodzi, każdy obrzanin po wiosce dumnie chodzi.
Mamy tu przedszkole i piękna szkołę, tutaj uczą się nasze dzieci wesołe.
A gdy odpoczynku nadejdzie czas, kort tenisowy i plac zabaw wołają nas.
Mężczyźni i chłopcy na boisku w piłkę grają, a kobiety w kole gospodyń prężnie działają.
Swoją pracą szkołę i przedszkole chętnie wspomagamy, a nawet po Starej Obrze z nimi biegamy.
Lubimy gotować i piec pyszne ciasta, często jeździmy na festyny do miasta.
Tam swoje talenty prezentujemy i naszą wioskę w gminie promujemy.
Działamy już od 60-ciu lat, bez nas nudny byłby ten świat !

 

Wspaniale wypadły także w konkurencji rękodzielniczej, w której jedna z pań musiała wykonać na miejscu zazdroskę – wycinankę.

 

 

Bardzo sprawnie udało się także naszej reprezentacji obrać na czas 2 kg ziemniaków, 1 kg marchwi i poszatkować 5 kg kapusty, co dało im wygraną w konkurencji sprawnościowej.

 

Gospodynie z Obry odebrały z rąk Krzysztofa Grabowskiego Wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego nagrodę główną – czek na 3 tys.zł. i wartościowe nagrody rzeczowe. Gratulujemy!

 

                 

2018-09-17

Tekst i foto: UMiG