Uczniowie z Trójki na IV Dniu Popularyzacji Matematyki w Warszawie

Udostępnij

14 września o godz. 5.00 uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 3 wraz z opiekunami Alicją Gawrońską, Jolantą Ratajczyk, Agnieszką Walczak-Gryską oraz Ewą Pietrzak wyruszyli do Warszawy. Wzięli udział w IV Dniu Popularyzacji Matematyki.

 

 

 

Impreza została przygotowana przez Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Wszystkie zajęcia odbywały się w gmachu Wydziału MINI PW przy  ul. Koszykowej. Wstęp na zajęcia był bezpłatny, ale na większość zajęć obowiązywały zapisy.

 

 

Uczniowie klas IV i V uczestniczyli m. in. w wykładzie Michała Szurka „Kody, szyfry i wóżby”, Marka Kordosa „Co zobaczyła Alicja po drugiej stronie lustra?”. Natomiast uczniowie klas VI – VIII podczas wykładu Adama Dzedzeja „Dowód przez przykład” mieli okazję przekonać się jakie zadania są na Olimpiadzie Matematycznej Juniorów, jak sobie  z nimi radzić.

 

Wszyscy spotkaliśmy się podczas wykładu Jacka Gromnego „Matematyka wokół nas” gdzie dowiedzieliśmy się jak matematyka rządzi światem: kodowanie informacji w internecie, informatyka, rezerwacja hoteli czy matematyka w toalecie. Chętni uczniowie wzięli również w zajęciach „Zeszyt online – Od szeregowca do generała matematyki”. Każdy uczestnik warsztatów otrzymał dostęp do systemu z zestawem interaktywnych zadań. Uczestnicy wcielili się w szeregowego matematyka i walczyli, aby uzyskać stopień generała rozwiązując zadania o zróżnicowanej trudności. Uczniowie miło spędzili również czas w Kawiarence Szkockiej, rozwiązując zagadki i łamigłówki oraz grając w gry planszowe.

Uczniowie mieli okazję przekonać się jak wyglądają sale wykładowe. Mogli wrócić z podróży z książką Michała Szurka “Matematyka. Kody, szyfry, wróżby wraz z autografem autora czy innymi łamigłówkami, książkami kupionymi w wydawnictwie Nowik lub Pazdro. Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w finale konkursu łamigłówkowego, w którym Robert Wojtkowiak (kl. VI) zdobył I miejsce, a Justyna Wojtkowiak (kl. VIII)  zajęła II miejsce. Gratulacje dla zwycięzców.

 

Była to niesamowita przygoda dla uczniów i nauczycieli. Wszyscy uczniowie się zintegrowali i doskonale bawili z matematyką w tle.

           

2018-10-15

Tekst i foto: Alicja Gawrońska, SP Nr 3