W sobotę, 27 października w zabytkowym kościele św.Trójcy rodziny 23 Powstańców Wielkopolskich, spoczywających na cmentarzach w mieście i gminie Koźmin Wielkopolski, odebrały tabliczki, upamiętniające udział swoich przodków w bohaterskim zrywie powstańczym. To kolejna uroczystość zorganizowana w ramach Gminnych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej i Setnej Rocznicy Wybuchu Powstania Wielkopolskiego.
Uroczystość przekazania tabliczek rozpoczęła się o godz. 12.00 od odśpiewania Hymnu Polski oraz odczytania Apelu Poległych, w którym przywołano pamięć bohaterów trzech koźmińskich kompanii walczących w Powstaniu Wielkopolskim. Z imienia i nazwiska przywołano 23 Powstańców Wielkopolskich, którym dedykowane były okolicznościowe tablice:
- Sylwestra Adamkiewicza,
- Stefana Bielawskiego,
- Walentego Borowskiego,
- Jana Bratborskiego,
- Ludwika Bręka,
- Jana Gaiska,
- Jana Grembowskiego,
- Jana Grodzińskiego,
- Stanisława Jasika,
- Wojciecha Kobusińskiego,
- Stefana Kobusińskiego,
- Czesława Kodura,
- Antoniego Lissowskiego,
- Jana Marciniaka, Józefa Mroza,
- Stanisława Miedzińskiego,
- Stefana Rychlika,
- Idziego Stępniaka,
- Czesława Stęszewskiego,
- Jana Szycha,
- Franciszka Waśkowiaka,
- Jana Wośka,
- Józefa Wajraucha.
Poświęcenia tablic dokonał ksiądz kanonik Zygmunt Lewandowski, który moment poświęcenia poprzedził modlitwą za zmarłych bohaterów walk o wolność.
Sobotnia uroczystość miała kameralny charakter. Oprócz rodzin powstańców, uczestniczyli w niej: burmistrz Maciej Bratborski i Justyn Zaradniak, przewodniczący Rady Miejskiej, harcerze z koźmińskiego Hufca ZHP oraz dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Strajku Dzieci Koźmińskich 1906/1907.
Po wspólnym odśpiewaniu Marsylianki Wielkopolskiej nastąpił podniosły moment przekazania tablic rodzinom.
Przypomnijmy: wiosną Honorowy Komitet Gminnych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej i Setnej Rocznicy Wybuchu Powstania Wielkopolskiego zwrócił się z apelem do rodzin o wskazanie mogił Powstańców Wielkopolskich na terenie miasta i gminy Koźmin Wielkopolski. Opracowany został Regulamin Akcji Znakowania Grobów Powstańców Wielkopolskich 1918/1919 na terenie Miasta i Gminy Koźmin Wielkopolski oraz wzór wniosku o oznakowanie mogiły Powstańca. W odpowiedzi na apel do koźmińskiego magistratu wpłynęły 23 wnioski o oznakowanie grobów Powstańców Wielkopolskich.
2018-10-29
Tekst: UMiG, foto: Dawid Kinka
Fotorelacja: zdjęcia Ewa Serafiniak, Katarzyna Urbaniak