„Pisk Białego Orła”-spektakl uczniów szkoły Podstawowej w Starej Obrze

Udostępnij

9 listopada  w Szkole Podstawowej w Starej Obrze, w związku z 100. Rocznicą Odzyskania Niepodległości, uczniowie uczęszczający na dodatkowe zajęcia „Spotkanie ze sztuką” wystawili dla całej społeczności szkolnej i lokalnej sztukę pt. „Pisk Białego Orła”. Dziełem młodych artystów  był spektakl słowno-muzyczny wg scenariusza Adama Szafrańca w reżyserii nauczycielki Natalii Kowal.Mali aktorzy stanęli na wyżynach swoich aktorskich umiejętności.

 

 

 

 

 

 

Na samym początku wszystkich przybyłych gości powitała dyrektor Irena Jaskółka. Swoją obecnością zaszczycili nas m.in.: Burmistrz Miasta i Gminy Koźmin Wlkp. Maciej Bratborski, Przewodniczący Rady Miasta Justyn Zaradniak, Skarbnik Gminy Andrzej Serek, przedstawiciel RSP w Starej Obrze Krzysztof Kubacki, dyrektorzy szkół i przedszkola z miasta i gminy Koźmin Wlkp., sołtysi wiosek, mieszkańcy, rodzice, dziadkowie, pracownicy szkoły oraz  uczniowie.

 

 

Fabuła spektaklu została osnuta wokół historii wiejskiej rodziny, która w czasie I wojny światowej przeżywa swoją osobistą wojenną zawieruchę – wymarsz ojca i jednego z synów na front. Ludzie ci ukrywają w swoim domu poetę, który odwołując się często do literatury i poezji okresu zaborów, podtrzymuje i umacnia głęboki patriotyzm domowników. Symbolem wolnej Polski staje się biały orzeł, którego głos – pisk, słyszalny w duszy Polaków, nie pozwala tracić nadziei na wolność.

 

Występ uświetnili uczniowie klasy pierwszej, którzy pod opieką Renaty Praczyk przygotowali piękny, patriotyczny taniec z szarfami.

Przedstawienie zostało przyjęte entuzjastycznie przez wszystkich, którzy zasiedli na widowni. Byli wśród nich mali, starsi i najstarsi. Pomimo różnic wiekowych oceny były identyczne – świetne, wzruszające i uczące patriotyzmu widowisko.

 

       

 

Data publikacji

16.11.2018 r.

Tekst i foto: SP Stara Obra