Setna rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Koźminie Wielkopolskim

Udostępnij

Z pompą, w bardzo uroczysty sposób koźminianie uczcili 100.lecie wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W obchodach wzięła udział kompania honorowa 16. Jarocińskiego Batalionu Remontu Lotnisk, a także oddział rekonstrukcyjny Powstańców Wielkopolskich. Do zgromadzonych na dziedzińcu Zamku koźminian przyjechał i przemówił Ignacy Jan Paderewski. Przy Pomniku Wolności żołnierze odczytali Apel Pamięci i oddali salwę honorową ku czci walczących o wolności i suwerenności Polski.

 

 

27 grudnia – od południa – na boisku przy Zamku można było oglądać sprzęt wojskowy, wykorzystywany na co dzień przez jarocińską jednostkę wojskową. Na zziębniętych czekała wojskowa grochówka.

 

Gminne obchody 100.lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego zainaugurowano na dziedzińcu zamkowym o godz. 15.00. To tutaj zebrały się poczty sztandarowe, delegacje, kompania honorowa Wojska Polskiego oraz oddział rekonstrukcyjny Powstańców Wielkopolskich. Młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. J. Marcińca przygotowała krótką inscenizację, nawiązującą do wydarzeń sprzed 100 lat. Najważniejszym punktem inscenizacji był wjazd na Podzamcze Ignacego Paderewskiego, który przemówił do zgromadzonych z okna koźmińskiego Zamku.

 

Po odśpiewaniu „Marsylianki Wielkopolskiej” kolumna marszowa udała się do kościoła farnego, by uczestniczyć we mszy św. w intencji Powstańców Wielkopolskich i naszej Ojczyzny. Homilię wygłosił ks. Marian Podlarz.

 

Dalsze uroczystości odbyły się przy Pomniku Wolności. Po odśpiewaniu hymnu państwowego, został odczytany Apel Pamięci, w którym uwzględniono  nazwiska dowódców trzech koźmińskich kompanii Powstańców Wielkopolskich, a także kompanii CKM. Następnie kompania wojska oddała salwę honorową i 26 delegacji złożyło wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Wolności.

 

W dalszej części obchodów  kolumna marszowa skierowała się na ulicę Borecką, gdzie punktem docelowym był obelisk w Parku Powstańców Wielkopolskich. Przy obelisku burmistrz Maciej Bratborski złożył znicz i odśpiewano „Rotę”. Niebo nad obeliskiem rozświetliły fajerwerki.

 

Po fajerwerkach, uczestnicy uroczystości przeszli do kina „Mieszko”, gdzie burmistrz Maciej Bratborski wygłosił okolicznościowe przemówienie, a Teatr Seniora zaprezentował spektakl słowno-muzyczny, poświęcony wątkom niepodległościowym i powstańczym. Na zakończenie wraz chórem im.Cz. Czypickiego, uczestnicy uroczystości zaśpiewali piosenki powstańcze.

2018-12-31

Tekst: Agnieszka Flejsierowicz, UMiG

Foto: Grzegorz Pierzchała

{phocagallery view=category|categoryid=85|limitstart=0|limitcount=20}