“Trójka” wzięła udział w Uczniowskim Sympozjum Matematycznym

Udostępnij

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 9, Społeczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. św. Urszuli Ledóchowskiej w Poznaniu Społecznego Towarzystwa Oświatowego, Wydział Matematyki i Informatyki UAM oraz Wydział Studiów Edukacyjnych UAM zaprosił uczniów szkół podstawowych klas V-VI województwa wielkopolskiego oraz ich opiekunów do wzięcia udziału w Uczniowskim Sympozjum Matematycznym. Odbyło się ono 11 grudnia 2018 roku na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM w Poznaniu. Oprócz szkół z Poznania i okolic wzięli w nim udział uczniowie z SP Nr 3 wraz z nauczycielem matematyki Alicją Gawrońską oraz z Zespołu Szkół nr 5 w Jarocinie.

Uczniowskie Sympozjum Matematyczne zostało objęte Honorowym Patronatem przez Wielkopolskiego Kuratora Oświaty Elżbiety Leszczyńskiej oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka oraz Dziekana WSE UAM Prof. zw. dr hab. Agnieszki Cybal -Michalskiej.

 

 

Celem sympozjum była popularyzacja matematyki wśród uczniów i doskonalenie nauczycieli. Uczniowie i nauczyciele uczestniczyli w referacie wygłoszonym przez uczennicę liceum „Szyfry. Czyli jak ukryć wiadomości”. Ponadto wysłuchali referatu ucznia szkoły podstawowej „Elementy teorii grafów” i  uczennicy liceum „Złoty podział”.

 

Dla nauczycieli, został wygłoszony wykład przez dra Tomasza Przybyłę i dra hab. Michała Klichowskiego z Wydziału Studiów Edukacyjnych wykład pt. “Gdzie w mózgu jest matematyka?”.

 

Dla uczniów zorganizowano warsztaty wraz z konkursem, w którym kolejny sukces odniósł uczeń naszej szkoły Robert Wojtowiak zdobywając w nim I miejsce.Na zakończenie wszyscy uczestnicy wzięli udział w wykładzie popularnonaukowym, który wygłosił dr Bartłomiej Bzdęga „Geometria punktowa mas”.

Udział w seminarium był kolejną  przygodą matematyczną w tym roku szkolnym zarówno dla uczniów jak i ich opiekuna. Konkurs i sukces ucznia naszej szkoły potwierdził jego niesamowity talent i zdolności matematyczne.

 

   

 

 

2019-01-16

Tekst i foto:

Alicja Gawrońska