Bibliteka bez granic – zjazd bibliotekarzy z Wielkopolski

Udostępnij

8 lutego w koźmińskiej bibliotece odbył się Zjazd Bibliotekarzy z Wielkopolski pod hasłem “Biblioteka bez granic” w ramach inicjatywy BiblioLAB. Przez cały dzień, kilkudziesięciu bibliotekarzy z całej Wielkopolski szkoliło się w ramach warsztatów tematycznych, wymieniało się doświadczeniami i dobrymi praktykami  przy tzw.stolikach eksperckich.  Organizatorami spotkania były biblioteki – rozdrażewska i koźmińska. Na zakończenie zjazdu, jego uczestnicy zwiedzili Muzeum Ziemi Koźmińskiej.

 

 

 

 

W progach koźmińskiej biblioteki gości powitały :Elżbieta Rychlik – kierownik Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Koźmin Wielkopolski i Alicja Banaszek – Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Rozdrażewie.

 

 

Z zaproszenia na konferencję skorzystał burmistrz Maciej Bratborski i Leszek Ziętkiewicz, dyrektor GZiK.

 

Dziś rola biblioteki nie może się ograniczać do wypożyczania książek. Współczesna biblioteka musi być nowoczesną przestrzenią do realizowania rozmaitych wydarzeń i inicjatyw lokalnych – mówił Maciej Bratborski, witając gości w progach koźmińskiej biblioteki, która – jak podkreślił włodarz Koźmina Wlkp.-  ma aspiracje taką rolę spełniać. 

 

 

Po wystąpieniu burmistrza uczestnicy spotkania wysłuchali dwóch interesujących wykładów. Agnieszka Borkiewicz, dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin omówiła najciekawsze przykłady niekonwencjonalnych działań podejmowanych przez jarocińską placówkę. Dariusz Pryczak, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Gorzycach zachęcał uczestników konferencji, by z bibliotek, nawet najmniejszych, tworzyć “wielkie” lokalne centra kultury, aktywności i współpracy.

 

W dalszej części spotkania, bibliotekarze uczestniczyli w zajęciach warsztatowych. Konferencji towarzyszyła wystawa ekslibrisów ze zbiorów Józefa Zdunka.     

 

 

 

       

 

2019-02-11

Tekst i foto: A.Flejsierowicz, UMiG