Koźmińscy nauczyciele przystąpią do strajku

Udostępnij

Koźmińscy nauczyciele przystąpią do ogólnopolskiego strajku, który ma się rozpocząć w poniedziałek 8 kwietnia. We wszystkich placówkach oświatowych  na terenie naszej gminy odbyło się już referendum strajkowe. Jego wynik jest jednoznaczny : TAK dla strajku. 21 marca burmistrz Maciej Bratborski zaprosił do magistratu dyrektorów szkół, by dowiedzieć się, czy szkoły są przygotowane na tę kryzysową sytuację.

 

W spotkaniu uczestniczyli dyrektorzy szkół gminnych i Przedszkola Parkowe Skrzaty oraz Beata Adamiak – prezes oddziału ZNP w Koźminie Wielkopolskim i Irena Serek – kierownik Referatu Oświaty.

 

W dniach od 13 do 20 marca odbyło się referendum strajkowe we wszystkich koźmińskich placówkach oświatowych. Zdecydowana większość nauczycieli i pracowników oświaty opowiedziała się za strajkiem. Oznacza to, że, jeśli ogólnopolski strajk nauczycieli rozpocznie się 8 kwietnia, to przystąpią do niego wszystkie placówki oświatowe z naszej gminy.

Jaką formę przyjmie strajk nauczycieli?– pytał burmistrz Maciej Bratborski.

Prezes ZNP Beata Adamiak, odpowiedziała, że sytuacja związana z organizacja strajku jest dynamiczna, jednak z informacji, które posiada na dziś, wynika, że strajkujący nauczyciele będą obecni w szkołach, ale nie będą świadczyć pracy.

Oznacza to totalny paraliż w placówkach oświatowych, w których jedynie dyrektorzy i niewielki procent niestrajkujących nauczycieli będzie mógł sprawować opiekę nad uczniami. Oznacza to również paraliż egzaminów gimnazjalnych.

Maciej Bratborski dopytywał , czy dyrektorzy mają rozeznanie, ilu uczniów przyjdzie w dniach planowanego strajku  do szkoły? Włodarz prosił dyrektorów, aby spotkali się  z Radami Rodziców w swoich szkołach, poinformowali ich o sytuacji i rozeznali, jaką grupę dzieci trzeba będzie objąć opieką.

 

O sytuacji w koźmińskich szkołach będziemy na bieżąco informować.  

 

2019-03-22

Tekst i foto: Agnieszka Flejsierowicz, UMiG