Koźmińska biblioteka w dobrej kondycji

Udostępnij

Beletrystyka, biografie , literatura wojenna i fantastyka – po takie książki najchętniej sięgają czytelnicy Biblioteki Miasta i Gminy Koźmin Wielkopolski. Jej księgozbiór wynosi obecnie ponad 45 tysięcy woluminów. Koźmińska książnica nie narzeka na brak czytelników. W minionym roku zarejestrowało się ich ponad 2 tysiące.

Na ostatniej komisji Rady Miejskiej, 14 maja radni wzięli pod lupę działalność koźmińskich instytucji kultury.

Kierownik biblioteki Elżbieta Rychlik przedstawiła radnym informację o działalności swojej placówki.

Od 2017 roku Biblioteka Miasta i Gminy Koźmin Wlkp. ma siedzibę w nowoczesnym budynku przy ul. Zamkowej 2a. W strukturach placówki działają 3 filie biblioteczne, które pełnią również funkcje bibliotek szkolnych w: Borzęcicach, Mokronosie i Starej Obrze.

Księgozbiór biblioteki głównej wynosi obecnie 27133 pozycji książkowych, a filii – 18722. Zbiory audiowizualne to 2618 pozycji, w tym 258 to audiobooki.

Choć ceny nowych książek “zwalają z nóg” w minionym roku nasza biblioteka zakupiła pozycji książkowych za ponad 26 tysięcy zł. Pieniądze na zakup pochodziły częściowo z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a częściowo ze środków własnych. Działalność biblioteki wsparli również darczyńcy, którzy przekazali do zbiorów bibliotecznych 687 książek. To efekt akcji prowadzonej przez koźmińską bibliotekę pod hasłem „Kupiłeś, przeczytałeś, podaruj bibliotece”.

Biblioteka Miasta i Gminy Koźmin Wielkopolski prowadzi czytelnię, w której jest prenumerowanych 21 tytułów czasopism. Posiada bezpłatny dostęp do internetu i jest wyposażona w 7 stanowisk komputerowych.

Biblioteka organizuje cykliczne imprezy kulturalne, wieczory poetyckie, lekcje biblioteczne i spotkania z pisarzami. Od wielu lat jest współorganizatorem Konkursu Wiedzy o Ziemi Koźmińskiej.

W tym roku, by promować czytelnictwo wśród najmłodszych, biblioteka przystąpiła do akcji „Mała książka – wielki człowiek”, adresowanej do dzieci w wieku 3-6 lat. Organizuje również “Majowy piknik z biblioteką”, który odbędzie się już niedługo, tj. w piątek 24 maja.

Tekst: Agnieszka Flejsierowicz, UMiG