Upamiętniliśmy 80.rocznicę wybuchu II wojny

Udostępnij

1 września odbyły się obchody upamiętniające 80.rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. O godz.16.30 w kościele farnym została odprawiona Msza św. w intencji Koźminian walczących za ojczyznę. Uczestniczyły w niej władze samorządowe, delegacje, poczty sztandarowe, Koźmińska Kompania Honorowa OSP i harcerze. Homilię wygłosił proboszcz fary ksiądz kanonik Zygmunt Lewandowski.

Dalsza część uroczystości rocznicowych odbyła się przy Pomniku Wolności. Po odegraniu hymnu państwowego przez Koźmińską Orkiestrę Dętą, został odczytany Apel Pamięci. Przywołaliśmy w nim żołnierzy Wojska Polskiego, którzy polegli i zmarli wskutek ran w kampanii wrześniowej 1939 r. , a także cywilnych mieszkańców Koźmina zabitych wskutek działań wojennych, Koźminian, którzy polegli w walkach na frontach wschodnim, zachodnim, w ruchu oporu i Powstaniu Warszawskim oraz ofiary hitlerowskich i sowieckich więzień i obozów zagłady.
Wiązanki kwiatów , złożone pod Pomnikiem Wolności przez liczne delegacje były wyrazem naszego szacunku dla poniesionej przed laty ofiary.

W wyjątkowy sposób 80.rocznicę wybuchu wojny uczcili koźmińscy harcerze. W trakcie uroczystości gminnych na płycie przed Pomnikiem Wolności z 80 zapalonych zniczy ułożyli datę 1939. W tym czasie, nauczyciel i radny Rady Miejskiej Robert Idkowiak odczytał fragment wspomnień z września 1939 r. w naszym mieście. Zofia Jochaniak pięknie zaśpiewała „Piosenkę obozową”.

Uroczystość przy pomniku prowadził nauczyciel i radny Rady Miejskiej Marek Wieczny.

Późnym popołudniem w koźmińskiej bibliotece można było wysłuchać dwóch wykładów poświęconych II wojnie, które wygłosili historycy: Antoni Korsak z Krotoszyna i dr Michał Pietrowski. Swoje wspomnienia związane z wybuchem wojny przedstawił także Stanisław Szczepaniak. Prelekcje odbyły się w ramach otwartego zebrania Towarzystwa Miłośników Koźmina Wielkopolskiego.

Foto: Artur Minta, Marcin Ziętkiewicz, Agnieszka Flejsierowicz