Alicja Kowańdy trzecią juniorką w Europie

Udostępnij

Mieszkanka Borzęcic, Alicja Kowańdy, zdobywając brązowy medal, odniosła życiowy sukces w rozegranych w hiszpańskiej Marina d’Or Mistrzostwach Europy Juniorów. Jest to zarazem czwarty medal wywalczonym przez zawodniczki MUKS Białe Tygrysy Jarocin w imprezach rangi Mistrzostw Europy w trzynastoletniej historii klubu.

W Mistrzostwach Europy Juniorów, rozgrywanych w Hiszpanii, wystartowało łącznie 551 zawodniczek i zawodników, w tym dziesięcioosobowa reprezentacja Polski. Alicja Kowańdy została powołana w wadze do 63 kg, jednej z najliczniej obsadzonych kategorii, w której wystartowało ostatecznie aż 28 zawodniczek. Prawo startu w tej rangi imprezie zawodniczka z Jarocina zapewniła sobie dzięki zajęciu 6. miejsca w rankingu Polskiego Związku Taekwondo Olimpijskiego bez podziału na kategorie wagowe, zdobywając w roku 2019 m. in. bardzo wysoko punktowane dwa medale imprez rangi Pucharu Świata.


Start w Hiszpanii Alicja rozpoczęła od zwycięstwa 17:14 nad zawodniczką ze Szwecji, tegoroczną brązowa medalistką Pucharu Świata w Belgii. W drugiej rundzie zawodniczka Białych Tygrysów pokonała 12:7 reprezentantkę Włoch. W walce decydującej o wejściu do strefy medalowej na drodze reprezentantki Polski stanęła bardzo utytułowana zawodniczka z Grecji m. in. złota medalista Mistrzostw Europy Kadetów oraz zdobywczyni wielu medali na imprezach rangi Pucharu Świata. Alicja nie przestraszyła się jednak swojej rywalki, od początku zdominowała zupełnie przebieg walki i wygrała bardzo pewnie 7:1, dzięki czemu mogła się już cieszyć z co najmniej brązowego medalu Mistrzostw Europy. W półfinale na Alicję czekała już Rosjanka, jedna z najlepszych zawodniczek na świecie w tej kategorii wagowej, m. in. medalistka Mistrzostw Świata i Europy, czy też niezwykle prestiżowego turnieju Presidents Cup Europe. Tym razem Biała Tygrysica musiała uznać wyższość rywalki, ale razem z całym polskim obozem mogła rozpocząć świętowanie swojego życiowego osiągnięcia.

Józefina Nowaczyk-Wróbel – trener MUKS Białe Tygrysy Jarocin: – Mimo kilkunastu godzin od zakończenia zmagań w Hiszpanii, nadal jestem w ogromnym szoku, bo patrząc na listę startową marzyłam o zajęciu przez moją podopieczną miejsc 5-8. Wiedziała, że Alicja pod względem sportowym jest bardzo dobrze przygotowana do tej imprezy, ale chyba ważniejsza tym razem okazała się „chłodna głowa” i odporność psychiczna.
Oczywiście jest to życiowy sukces Alicji i piękne ukoronowanie startów w kategorii juniora, ale praktycznie cały rok należy uznać wręcz jako doskonały. Moja podopieczna wywalczyła bowiem dwa medale na Pucharach Świata, nie schodziła z podium na Pucharach Polski, a także została srebrną medalistką Mistrzostw Polski, a dodatkowo wygrała już jedną walkę na Pucharze Świata w kategorii seniora, dzięki czemu zaistniała już w rankingu Światowej Federacji Taekwondo. Ten sukces otwiera przed Alicją również wiele nowych możliwości, co jest szczególnie ważne w takim momencie jakim obecnie ona się znajduje, kończąc starty w juniorze i rozpoczynając karierę seniorską. To również mega wynik dla naszego klubu i dokładnie czwarty medal z imprezy rangi Mistrzostw Europy. Wszystko bowiem rozpoczęło się od złota Patrycji Adamkiewicz w Mistrzostwach Europy Kadetów w roku 2011, w roku 2013 wywalczyliśmy dwa brązowe medale – Patrycja dołożyła swój drugi krążek, tym razem z Mistrzostw Europy Juniorów, a na najniższym stopniu podium Mistrzostw Europy Kadetów stanęła Anna Zbawiona. A teraz do tego grona dołączyła Alicja i mam nadzieję, że jeszcze dopisze kolejne, pisane złotymi literami, karty historii naszego klubu.

Tekst i foto: Fryderyk Wróbel
Prezes MUKS Białe Tygrysy Jarocin