Borzęcice w polsko-niemieckim projekcie

Udostępnij

„Ratujmy nasze pszczoły” to międzynarodowy projekt realizowany pod patronatem Unesco, przy współpracy Fundacji Polsko-Niemieckiej. W projekcie brały udział cztery szkoły z trzech powiatów. Powiat krotoszyński reprezentowała Szkoła Podstawowa im. Stanisława Mikołajczyka w Borzęcicach. Ze strony niemieckiej w projekcie brało udział 25 uczestników z Weimaru. Głównym celem projektu było znalezienie rozwiązania wspólnych europejskich problemów dotyczących ochrony środowiska i uświadomienie młodzieży wspólnej odpowiedzialności za jej stan.


Uczestnicy spotykali się na warsztatach w szkołach w Dobrzycy, Borzęcicach oraz na warsztacie kulinarnym w ZSP nr 1 w Jarocinie.
W oranżerii parku dobrzyckiego Jan Grzesiek – właściciel pasieki, przeprowadził prelekcje z pokazem dotyczącym życia i pracy pszczelej rodziny. Omówił również zagrożenia, jakie niesie ze sobą współczesny świat. Na zakończenie warsztatów uczestnicy wykonali świece z wosku pszczelego.


Projekt obejmował również dwie wycieczki: do Poznania oraz do Biskupina.
Zwieńczeniem I etapu projektu była przygotowana przez polskich i niemieckich uczniów sztuka teatralna pt. „Pszczółka jest chora”. Przepiękne dekoracje do spektaklu wykonali uczniowie naszej szkoły pod okiem Krystyny Grzemskiej.


W kwietniu w II części projektu młodzież polska wyjedzie do Weimaru.
Koordynatorem całego projektu jest Dorota Ignasiak – germanistka ucząca w naszej szkole, a koordynatorem szkolnym jest dyrektor Bartłomiej Rogala.

Tekst i foto: SP Borzęcice