NOwy samochód dla OSP Koźmin Wlkp.

NOWY SAMOCHÓD RATOWNICZO- GAŚNICZY DLA OSP KOŹMIN WLKP.

Udostępnij

Wart 760 tysięcy złotych specjalny wóz strażacki trafił do jednostki OSP w Koźminie Wielkopolskim. Nowy wóz strażacki marki KAMAZ przyjechał do jednostki OSP Koźmin Wielkopolski w piątek, 24 stycznia. Pomimo zimnego wieczoru, wokół remizy zebrali się członkowie OSP Koźmin Wlkp., a także przyjaciele, sympatycy i mieszkańcy, żeby razem ze strażakami przywitać samochód. Były flary dymne, sztuczne ognie, szampan i ogromna radość.
Przedstawiciele OSP o godz. 6 rano wyjechali do siedziby firmy BOCAR – producenta zabudowy wozów strażackich, by odebrać pojazd. Auto zostało ostatecznie przetestowane i wyruszyło w drogę do Koźmina Wlkp. Kilka minut po godzinie 20:00 nowy samochód w asyście rac świetlnych, dźwięku syreny oraz innych samochodów strażackich z terenu miasta i gminy wjechał na ulicę Floriańską.

Nowy wóz strażacki dla OSP Koźmin Wlkp.

Przy remizie meldunek o przyjeździe nowego samochodu ratowniczo- gaśniczego marki KAMAZ Burmistrzowi Miasta i Gminy Koźmin Wielkopolski Maciejowi Bratborskiemu złożył Naczelnik OSP Koźmin Wlkp.- dh Mariusz Błaszczyk. Następnie samochód przejechał na plac przy Koźmińskim Ośrodku Kultury, gdzie nastąpiła jego prezentacja dla wszystkich chętnych.

Nowe auto kosztowało 760 tysięcy złotych. Dwieście tysięcy złotych to środki z budżetu Miasta i Gminy Koźmin Wielkopolski, kolejne 380 tysięcy złotych pochodziło z dotacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, 180 tysięcy złotych pochodziło z Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.


Średni samochód ratowniczo-gaśniczy na terenowym podwoziu marki Kamaz w wersji 4×4 i mocy 290 KM wyposażony jest m.in.: w 6-osobową zespoloną kabinę brygadową, nowoczesne pompy, specjalne schowki i oświetlenie. Na pokładzie samochodu działają m.in. zbiornik wody o pojemności 3,5 tysiąca litrów, zbiornik środka pianotwórczego o pojemności 400 litrów, dwuzakresowa autopompa zabezpieczona przed działaniem mrozu, działko wodno-pianowe oraz linie szybkiego natarcia, tylna odchylana belka przeciwnajazdowa, po opuszczeniu służy jako podest ułatwiający dostęp do tylnego przedziału autopompy.
Samochód, który dotychczas służył koźmińskim strażakom ma 15 lat. Nasza jednostka, funkcjonuje w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym i często wyjeżdża do akcji ratujących życie i mienie mieszkańców powiatu krotoszyńskiego.Wiosną 2019 roku OSP Koźmin Wielkopolski wystąpiło z wnioskiem do Komendanta Głównego o zakup średniego samochodu ratowniczo- gaśniczego dla jednostki. W miniony piątek starania koźmińskich strażaków znalazły swój finał.

Foto: Szymon Sikora,

Tekst: red