Życzenia dla Pani Franciszki

Udostępnij

2 kwietnia pani Franciszka Podgórska z Koźmina Wielkopolskiego ukończyła sto lat. Z okazji tych wyjątkowych urodzin, życzenia i kwiaty naszej stulatce, przesłał Burmistrz Miasta i Gminy Koźmin Wielkopolski.

Franciszka Podgórska z d.Biernacka urodziła się 2 kwietnia 1920 r. w Jezioranach Szlacheckich,w ówczesnym powiecie Łuck, w woj. wołyńskim jako córka Zenona i Michaliny z d. Szelongoskiej.

Rodzice na Wołyniu posiadali 45 ha gospodarstwo rolne. Do szkoły powszechnej uczęszczała w rodzinnej miejscowości ,a następnie do Gimnazjum i Liceum im. Tadeusza Kościuszki w Łucku, gdzie zdała maturę w 1939r. Po zajęciu wschodnich obszarów Polski przez sowietów rozpoczęła pracę w szkole ,w miejscowości Zofiówka. Gdy rozpoczęły się napady Ukraińców na polskie wsie rodzina przeniosła się do Łucka, a ona sama wyjechała do Rzeszowa. W Rzeszowie pracowała w Urzędzie Miejskim. Tam poznała Mariana Podgórskiego , z którym 2.05.1945 r. zawarła związek małżeński. W 1945 r. rodzina Biernackich została przesiedlona z Łucka do Olsztyna. Z Rzeszowa wraz z mężem przeniosła się do Olsztyna, gdzie pracowała w Urzędzie Wojewódzkim. Po namowach teściowej Stanisławy Podgórskiej, która była kierownikiem szkoły w Obrze Starej, przeprowadziła się do Obry.

Od 01.09.1946 r. rozpoczęła pracę w tamtejszej szkole jako nauczycielka. Maturę pedagogiczną zdała w Liceum Pedagogicznym w Wągrowcu w 1947 r. Do 1974 roku pracowała w szkole w Obrze, a następnie przez jeden rok w szkole w Orli. W 1975 r. przeszła na emeryturę.

Doczekała się czwórki dzieci, jedenaścioro wnucząt i szesnaścioro prawnucząt.

Pani Franciszce życzymy dużo zdrowia, radości i wielu wspaniałych chwil w życiu!

Foto: archiwum rodzinne.

Tekst oprac. dzięki uprzejmości Jacka Podgórskiego.