Trwa renowacja elewacji Ratusza

Udostępnij

Od kilku tygodni trwają prace, których celem jest renowacja elewacji budynku Urzędu Miasta i Gminy Koźmin Wielkopolski. Stan techniczny elewacji siedziby administracji samorządowej był zły, w wielu miejscach widoczne były pęknięcia, zarówno na murze, jak i na kulach zdobiących ścianę frontową. Prace renowacyjne potrwają do końca maja.
Długo wyczekiwany remont elewacji ściany głównej budynku magistratu był szczegółowo konsultowany z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków. Budynek, który wzniesiono w XIX w, jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków i znajduje się w strefie objętej nadzorem konserwatora zabytków.

Budynek Urzędu Miasta i Gminy w trakcie remontu.

Z polecenia Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków gmina Koźmin Wlkp. zleciła audyt konserwatorski, w ramach którego oceniono stan techniczny elewacji i możliwości jej renowacji. W ramach audytu przeprowadzono m.in. odkrywki sondażowe w celu ustalenia możliwości zachowania się pierwotnej kolorystyki elewacji.

Budynek Urzędu Miasta i Gminy przed remontem.

Trwające prace renowacyjne obejmują m.in. uzupełnianie ubytków w tynkach, usuwanie pęknięć na ścianie, wymianę niektórych elementów dekoracyjnych, rynien, parapetów zewnętrznych i opierzenia. Etapem końcowym będzie malowanie elewacji. Kolor elewacji ściany frontowej będzie nawiązywał do kolorystyki budynku z II połowy XIX wieku.

Koszt prac renowacyjnych skalkulowano na około 120 tys.zł

Tekst: Agnieszka Flejsierowicz, UMiG

Foto: Andrzej Lipiński, AFUMIG , Michał Garsztka