Julia Damasiewicz mistrzynią świata juniorów

Udostępnij

W dniach 6-19 lipca 2021 roku, na akwenie włoskiej Gizzerii w Calabrii , rozegrano – po raz pierwszy w historii – Mistrzostwa Świata Formuła Kite Juniorów (kategoria wiekowa do 19 lat). W zawodach tych oczywiście wystartowała koźminianka Julia Damasiewicz, od początku nie pozostawiając wątpliwości w żeńskiej flocie, co do swojej dominacji – na 17 rozegranych wyścigów 13 razy była pierwsza!

Start w zawodach poprzedziło zgrupowanie, podczas którego zawodnicy – pod okiem trenerów – mieli czas na rozeznanie akwenu i warunków na nim panujących oraz na ostateczne dostrojenie sprzętu. Szczęśliwie pogoda pozwoliła na stopniową adaptację do potwornych upałów w trakcie regat, gdyż temperatura powietrza z dnia na dzień rosła.
Pierwsze 3 dni zawodów to 12 wyścigów w trudnych silnowiatrowych warunkach z krótką wysoką falą, które zmuszały zawodników do użycia najmniejszych rozmiarów latawców. Ostatni dzień kwalifikacji to słabszy wiatr, pozwalający na użycie największych rozmiarów.
Po zdobyciu tytułu Mistrzyni Świata U19 w Formule Kite Julia tak podsumowała regaty:
Uważam, że zarówno przygotowania do zawodów jak i same regaty odbyły się na najbardziej profesjonalnym poziomie. Gizzeria jest pięknym miejscem, ze stałym wiatrem, co sprzyjało rozegraniu maksymalnej liczby wyścigów podczas każdego dnia mistrzostw. Czułam się bardzo dobrze przygotowana i myślę, że to między innymi dlatego pływałam tak stabilnie. 13 zwycięstw na 17 wyścigów zapewniło mi pierwsze miejsce na pudle! Jestem bardzo zadowolona.

Tekst i foto: MD