Defibrylator wisi na ścianie.

Mamy defibrylatory

Udostępnij

Od kilku dni na ścianie budynku Szkoły Podstawowej nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego przy ul.Kopernika 1 jest zamontowany pierwszy w naszej gminie ogólnodostępny defibrylator AED. Drugi defibrylator znajduje się w Klubie Seniora przy ul.Stęszewskiego 2. Urządzenia do ratowania życia w przypadkach nagłego zatrzymania krążenia zostały zakupione przez koźmiński samorząd z nagrody, którą otrzymaliśmy w konkursie “Rosnąca odporność”.

NZK (nagłe zatrzymanie krążenia) może spotkać każdego, niezależnie od wieku. Stanowi jedną z najczęstszych przyczyn śmierci na świecie, dlatego ważna jest natychmiastowa pierwsza pomoc, która może uratować życie poszkodowanego. Niezbędne jest wówczas podjęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO), która może zwiększyć szansę na przeżycie nawet kilkukrotnie. W takich sytuacjach użycie zewnętrznego defibrylatora AED, w połączeniu z RKO znacznie zwiększa szansę osoby poszkodowanej na całkowity powrót do zdrowia.

Obsługa urządzenia nie wymaga specjalistycznego wykształcenia medycznego. Instrukcje podłączenia zestawu oraz komendy głosowe wydawane przez asystenta głosowego są na tyle czytelne i intuicyjne, że z podłączeniem poradzi sobie nawet osoba, która nie jest medykiem. Niemniej jednak, aby pewniej sięgać po defibrylator AED, warto przeszkolić się z obsługi urządzenia.

Defibrylator wisi na ścianie.
Defibrylator wisi na ścianie wewnątrz budynku.

Tekst i foto: AFUMiG