Trzech mężczyzn stoi, burmistrz i Dan Oren ściskają sobie ręce.

Wyjątkowa wizyta w Koźminie Wielkopolskim

Udostępnij

2O kwietnia do Koźmina Wielkopolskiego przyleciał z USA Dan Oren, prezes fundacji Friends of Jewish Heritage in Poland, której podstawową misją jest ochrona i upamiętnianie ocalałych miejsc i pomników żydowskiego dziedzictwa kulturowego w Polsce.
Swoją wizytę nasz gość rozpoczął od spotkania z burmistrzem Maciejem Bratborskim. Następnie udał się na cmentarz żydowski, gdzie odwiedził rodzinne groby, gdyż żona Dana Orena jest potomkinią rodzin żydowskich Mamloków i Kastellanów, które niegdyś mieszkały w naszym mieście.

Wizyta w Koźminie Wielkopolskim były możliwa, dzięki kontaktowi, jaki Dan Oren nawiązał z Pawłem Bajerlejnem, prezesem Stowarzyszenia „Krotochwile”.

Stowarzyszenie „Krotochwile” od lat prowadzi działania, których celem jest ocalanie pamięci o Żydach, mieszkających w Wielkopolsce. Wolontariusze i członkowie stowarzyszenia przeprowadzili inwentaryzację cmentarza żydowskiego w Koźminie Wielkopolskim. https://jewishwlkp.pl/ W tej inicjatywie uczestniczyło około 40 wolontariuszy z całej Polski. Stowarzyszenie „Krotochwile” wyprodukowało film o ostatnim koźmińskim Żydzie Nathanie Mośkiewiczu.

Aktualnie stowarzyszenie realizuje projekt “Pozdrowienia z Koźmina” w ramach grantu z Forum Dialogu, w ramach którego powstanie m. in. pierwsza w historii wystawa o Żydach koźmińskich.

Burmistrz i Dan Oren rozmawiają na stojąco o książce, którą burmistrz trzyma w ręce

Foto: AFUMiG