Lekcja w pawilonie Polin.

Z tradycją i kulturą żydowską

Udostępnij

Dużym zainteresowaniem cieszyły się spotkania i imprezy, które odbyły się w naszym mieście w dniach od 11 do 13 czerwca w ramach projektu “Muzeum na kółkach”. Główną atrakcją była oczywiście mobilna wystawa Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, która stanęła na Podzamczu. Jednak imprezy towarzyszące m.in. rajd rowerowy, spacery po żydowskim Koźminie Wielkopolskim, czy zwiedzanie cmentarza również przyciągnęły wielu mieszkańców i gości. Pomysłodawcą i koordynatorem lokalnym projektu był Paweł Bajerlein ze Stowarzyszenia Krotochwile.

W niedzielę około 40 osób wzięło udział w rajdzie rowerowym, połączonym ze zwiedzaniem wystawy Polin i cmentarza żydowskiego . Kolejną propozycją był spacer po mieście śladami żydowskich historii, który poprowadził Paweł Bajerlein.

W poniedziałek w Klubie Seniora odbyły się warsztaty kuchni żydowskiej z autorką bloga kulinarnego Poczuj Miętę w Kuchni. Pani Beata przyrządziła dla seniorów chałkę, cymes ,śledzie z rodzynkami. Młodzież z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych wzięła udział w pokazie filmu o ostatnim koźmińskim Żydzie – Nathanie Mośkiewiczu oraz wykładzie o społeczności żydowskiej w Polsce, a uczniowie Jedynki uczestniczyli w warsztatach z animatorkami z Polin – u.

W międzyczasie pawilon “Muzeum na kółkach” odwiedziło setki osób – młodzież z koźmińskich szkół, policjanci, goście indywidualni. W Bibliotece Publicznej można było obejrzeć wystawę poświęconą Polakom ratującym Żydów podczas Zagłady. “Muzeum na kółkach” to projekt, który przybliża obecność Żydów w Polsce, ich kulturę, tradycję i obyczajowość. W pawilonie wystawienniczym znajdowała się się m.in. interaktywna mapa Koźmina, przybliżająca historię Żydów w naszym mieście.

Foto: Magdalena Fortuniak, Agnieszka Flejsierowicz, Michał Garsztka