Wystąpienie podczas gali jubileuszu współpracy.

Jubileusz 20-lecia współpracy Koźmina Wielkopolskiego i Bellheim- spotkanie stowarzyszeń

Udostępnij


Upłynęły 43 lata od pierwszych kontaktów i nawiązania współpracy pomiędzy mieszkańcami Bellheim i Koźmina Wielkopolskiego. W tym roku mija 20 lat od założenia stowarzyszeń w Bellheim i Koźminie Wielkopolskim oraz 20 lat od podpisania oficjalnej umowy partnerskiej pomiędzy gminami. Te wydarzenia stały się kanwą do organizacji spotkania jubileuszowego w Koźminie Wielkopolskim.

Goście z Bellheim, Sessen i Drimmelen przyjechali do Koźmina Wielkopolskiego 31 sierpnia. Samorząd partnerskiego miasta reprezentował burmistrz Bellheim. 2 września delegacja zwiedziła zabytki i najpiękniejsze zakątki Koźmina Wielkopolskiego, w tym nowy budynek Urzędu Miasta i Gminy Koźmin Wielkopolski, Zamek, cmentarz ewangelicki i Park im. Powstańców Wielkopolskich. Po południu odbyło się uroczyste spotkanie z okazji 20-lecia współpracy, z udziałem władz samorządowych. Koźmiński samorząd reprezentowali: Maciej Bratborski , Burmistrz Miasta i Gminy Koźmin Wielkopolski oraz Justyn Zaradniak, Przewodniczący Rady Miejskiej w Koźminie Wlkp. Ważną częścią tej uroczystości były wystąpienia założycieli stowarzyszeń : Irmy Geiβert Przewodniczącej Koła Przyjaźni Bellheim – Koźmin i Bolesława Kasprzaka, Prezesa Stowarzyszenia “Z pomocy zrodziła się przyjaźń Koźmin Wielkopolski – Bellheim ”
W swoim wystąpieniu Irma Geiβert wspomniała początki współpracy:

Założenie naszych 20-letnich stowarzyszeń , to nie była decyzja „zza biurka” Nasza przyjaźń zaczęła budować się wiele lat wcześniej. Nazwa stowarzyszenia „Z pomocy powstała przyjaźń Koźmin Wielkopolski – Bellheim” ma swoją genezę i odnosi się do pierwszych spotkań w 1981 r. Nasza współpraca umacniała się z roku na rok. W ciągu tych lat wiele zdziałaliśmy – mówiła przewodnicząca koła.

Bolesław Kasprzak podziękował władzom samorządowym Koźmina Wielkopolskiego i Bellheim, księżom parafii w Koźminie Wielkopolskim i Bellheim oraz wszystkim członkom stowarzyszenia za ich wkład pracy w rozwój współpracy i przyjaźni.

Zawsze tak bywa, że na początku gdy się coś dzieje startuje bardzo wielu, ale tylko najwytrwalsi docierają do celu. Więzi mieszkańców Koźmina i Bellheim trwają nieprzerwanie 43 lata. Nasze Stowarzyszenia wyrosły na wieloletnich ciężkich doświadczeniach od 1981 roku (stanu wojennego w Polsce) poprzez walczącą Solidarności do 1990 roku i później budowania w Polsce demokracji, aż po dzień dzisiejszy.
W tym czasie uczyliśmy się jak żyć – jeden drugiego- staraliśmy się zrozumieć Wy nas i my Was. Pomoc jaką otrzymaliśmy wówczas z Bellheim i kontakty jakie zostały nawiązane, powoli zmieniały naszą i Waszą mentalność
– mówił.

Irma Geiβert i Bolesław Kasprzak przywołali w swoich wystąpieniach działania, jakie przedstawiciele obu stowarzyszeń podjęli po wybuchu wojny na Ukrainie. Była to m.in. pomoc w zakupie środków żywności i higieny osobistej dla uchodźców z Ukrainy, którzy po wybuchu wojny trafili do Koźmina Wielkopolskiego , a także zakup i dostarczenie agregatów prądotwórczych, narzędzi budowlanych i ogrodniczych oraz drona sanitarnego do Chersonia na Ukrainie.

Foto: Stowarzyszenie “Z pomocy zrodziła się przyjaźń Koźmin Wielkopolski – Bellheim”

Tekst: AFUMiG