logo kozmin
Unia EuropejskaElektroniczna Skrzynka PodawczaBiuletyn Informacji Publicznej
PIERWSZA TARCZA POWSTAŃCZA POZOSTAJE W KOŹMINIE WLKP.
 
30 listopada 2013 roku, na strzelnicy Bractwa Kurkowego w Koźminie Wlkp., odbyło się tradycyjne Strzelanie Andrzejkowe, na które przybyli bracia kurkowi z koźmińskiego bractwa oraz bracia z Jutrosina, Ponieca, Mieszkowa.

Podczas tych zawodów, po raz pierwszy w historii bractwa odbyło się strzelanie do Tarczy Powstańczej, ufundowanej przez braci:  Czesława Jagłę, Tomasza Paterka, Daniela Szczepaniaka i Ryszarda Kostkę. Bracia postanowili upamiętnić, dokonane  przez ochotników, znających potęgę pruską, wybory oraz czyny w zrywie wolnościowym – Powstaniu Wielkopolskim. Bracia chcieli, oddać hołd wszystkim powstańcom, a w szczególności żołnierzom z terenu ówczesnego powiatu koźmińskiego. Najlepszym strzelcem do pierwszej Tarczy Powstańczej został brat Ryszard Kostka.

Tarcza, wzorowana na przedwojennej Odznace Szkoły Podchorążych Piechoty, przedstawia orła trzymającego w szponach pagon, na którym umieszczona jest postać Powstańca Wielkopolskiego, upamiętnionego na  koźmińskim Pomniku Wolności.Postać tego żołnierza przypomina nam, że Koźmin Wlkp. odzyskał niepodległość w chwili, gdy nasi pradziadowie chwycili za broń i ruszyli do walki w Powstaniu Wielkopolskim. Tarczę wykonał  brat Marek Kuś z Mieszkowa. Oprócz Tarczy Powstańczej brat Ryszard Kostka otrzymał pamiątkowy krzyż z wizerunkiem koźmińskiego powstańca. Podobne krzyże otrzymali także bracia, którzy w strzelaniu do Tarczy Powstańczej zajęli 2 i 3 miejsce. 

  

W trakcie strzelań brat Daniel Szczepaniak wygłosił prelekcję na temat historii koźmińskiego Pomnika Wolności, którego motyw mocno wpisał się w strzelanie do Tarczy Powstańczej.

Podczas tych zawodów bracia strzelali też do Tarczy Andrzejkowej, Tarczy Brackiej, Tarczy Żeglarskiej i Kura.

     

Strzelanie do drewnianego kura odbywa się w kolejności losowej. Kura strącił brat Daniel Szczepaniak.

Wyniki strzelań:
Tarcza Powstańcza
1.    Ryszard Kostka,
2.    Jan Kosin,
3.    Jacek Gawroński.

Tarcza Andrzejkowa
1.    Tomasz Paterek
2.    Jacek Gawroński,
3.    Marek Balcerek (Jutrosin)

Tarcza Żeglarska
1.    Jan Kosin,
2.    Michał Wawrzyniak,
3.    Leszek Lewandowicz.

Tarcza Bracka
1.    Marek Balcerek (Jutrosin),
2.    Waldemar Wasielewski,
3.    Jan Kosin.

Kur
1.    Daniel Szczepaniak,
2.    Robert Łaszewski (Mieszków),
3.    Marek Kuś (Mieszków).

Uroczystości 95.rocznicy Odzyskania Niepodległości


11 listopada bractwo uczestniczyło w miejskich obchodach 95. rocznicy Odzyskania Niepodległości.

  


Po  pierwszych zawodach strzeleckich dla firm

17 października 2013 roku, na strzelnicy Bractwa Kurkowego w Koźminie Wlkp., odbyły się pierwsze, drużynowe zawody strzeleckie dla firm ziemi koźmińskiej.
Koźmińscy bracia, kultywując tradycje strzeleckie oraz propagowanie idei strzelectwa sportowego zorganizowali turniej, w którym udział wzięło 9 zespołów. Na strzelnicy bractwa spotkali się reprezentanci następujących zakładów pracy: Urzędu Miasta i Gminy w Koźminie Wlkp., Lege i Arpak, Fermy Drobiu Artur Bobusia, Nasycalni Podkładów, Tomasza Paterka, Henmar, Koźmińskich Usług Komunalnych, JotKEl. Każdy z zespołów składał się z czterech osób, spośród których wyłoniono lidera.
Brat Tomasz Paterek, przywitał zebranych gości, po czym odczytano, przygotowany przez brata Daniela Szczepaniaka, rys historyczny koźmińskiego bractwa.
Po krótkim objaśnieniu regulaminu oraz zasad obchodzenia się z bronią drużyny przystąpiły do strzelania. Zawodnicy oddawali po 5 strzałów do tarcz, w pozycji leżącej i stojącej. Dodatkową konkurencją było strzelanie dla liderów drużyn.
Bracia – sędziowie oceniali strzały w kategoriach: Tarcza drużynowa, Tarcza indywidualna, Tarcza lidera.
Tradycyjnie zawody zakończyły się strzelaniem do kura.
Zawodom towarzyszyła wystawa broni, którą przygotował brat Czesław Jagła. Wszyscy zebrani  na strzelnicy mogli zapoznać się z historią bractwa zawartą w kronikach brackich.
Towarzysząca zawodom dobra atmosfera i zdrowa rywalizacja wykazała, że strzelectwo sportowe, to ciekawa forma spędzania wolnego czasu. Koźmińscy bracia są otwarci na propozycje organizacji tego typu zawodów w przyszłości. Wystarczy akces firm, mamy nadzieję, że również tych, które w tym roku nie wystawiły swojej drużyny. Zapraszamy!


Wyniki strzelań:
Tarcza Drużynowa

1.    JotKEl
2.    UMIG Koźmin Wlkp.
3.    Lege
4.    Arpak
5.    Ferma Drobiu Artur Bobusia
6.    Nasycalnia

Tarcza Indywidualna
1.    Hubert Wawrzyniak (JotKEl)
2.    Grzegorz Szatkowski (Arpak)
3.    Stanisław Jurga (UMIG Koźmin Wlkp.)
4.    Dariusz Maćkowiak (JotKEl)
5.    Jakub Grzelak (Lege)
6.    Andrzej Wasielak (Ferma Drobiu A. Bobusia)

Tarcza Lidera
1.    Krzysztof Podgórski (Lege)
2.    Jarosław Ratajczak (UMIG Koźmin Wlkp.)
3.    Piotr Zadworny (Ferma Drobiu A. Bobusia)
4.    Mikołaj Podgórski (JotKEl)
5.    Tomasz Kasprzak (KUK Sp. z o.o.)
6.    Leszek Spruta (Arpak)

Kur
1.    Krzysztof Podgórski (Lege)
2.    Nicolas Piot (Henmar)
3.    Andrzej Wasielak (Ferma Drobiu A. Bobusia)

      

Zapraszamy na strzelanie dla firm

Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Koźminie Wlkp. informuje, że w ramach swojej działalności statutowej – popularyzacji strzelectwa sportowego, organizuje w dniu 17 października o godz. 15.00 strzelanie drużynowe dla firm z terenu naszej gminy. Każda z firm, która weźmie udział w strzelaniu, deleguje z grona pracowników cztery osoby. Drużyna wyłania ze swojego składu lidera. Każdy z uczestników będzie miał możliwość strzelania w pozycji stojącej i leżącej.

Zawodnicy strzelać będą z karabinów kbks, kal. 5,6 mm – boczny zapłon. Strzelanie odbędzie się na strzelnicy przy ul. Bractwa Kurkowego. Informujemy, iż strzelnica bracka posiada atest w myśl przepisów “Ustawy o broni…”

Szczegółowych informacji na temat zawodów udzielają:

Michał Wawrzyniak – Starszy Bractwa – tel. 609 087 648,
Tomasz Paterek – Podstarszy Bractwa – tel. 509 393 657


 STRZELANIE O GODNOŚĆ KRÓLA ŻNIWNEGO A.D. 2013

21 września 2013 roku, na strzelnicy Bractwa Kurkowego w Koźminie Wlkp., odbyło się tradycyjne Strzelanie Żniwne, na które przybyli bracia kurkowi z Koźmina Wlkp. oraz zaproszeni goście.
Strzelanie o godność Króla Żniwnego jest strzelaniem statutowym zapisanym w kalendarzu Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP. Bracia strzelali do Tarczy Żniwnej, Tarczy Rodzinnej, Tarczy Brackiej, Tarczy Biesiadnej, Kura. W strzelaniu uczestniczył również  burmistrz, brat Maciej Bratborski.
Kura strącił brat Tomasz Paterek.
Wyjątkowo celnym okiem wykazał się brat Paweł Piłkowski, który został Królem Żniwnym A.D. 2013


Wyniki strzelań:


Tarcza Żniwna

1.    Paweł Piłkowski
2.    Cezary Piłkowski
3.    Mariusz Szczepaniak

Tarcza Bracka
1.    Leszek Lewandowicz
2.    Jacek Gawroński
3.    Jacek Podgórski


Tarcza Biesiadna
1.    Artur Bobusia
2.    Jan Kosin
3.    Mariusz Szczepaniak

Tarcza Rodzinna
1.    Renata Paterek
2.    Lidia Podgórska
3.    Agnieszka Plucińska-Lewandowicz


Kur
1.    Tomasz Paterek
2.    Daniel Szczepaniak
3.    Jacek Gawroński

        

Laur Św. Wawrzyńca pojechał do Swarzędza

Bracia, kultywując tradycję aktywnego udziału w ważniejszych wydarzeniach na terenie miasta i gminy, uczestniczyli 10 sierpnia we Mszy Św. z okazji Święta Patrona Ziemi Koźmińskiej św. Wawrzyńca. 11 sierpnia odbyły się na strzelnicy brackiej zawody strzeleckie o Laur Św. Wawrzyńca.

Bracia rywalizowali w strzelaniu o Laur, w strzelaniu do Tarczy Brackiej, Zapadkowej Św. Wawrzyńca oraz tradycyjnie do Kura. Tradycja strzelania o Laur św. Wawrzyńca sięga czasów reaktywacji naszego Bractwa. Pierwotnie nagrodą dla najlepszego strzelca był plafon z wizerunkiem świętego. Od 2007 r. nagrodą jest statuetka, wykonana z brązu, na podstawie granitowej, z wygrawerowanymi nazwiskami wszystkich zwycięzców. Nagrodę tradycyjnie funduje Burmistrz Miasta i Gminy Koźmin Wielkopolski.     

Nagrody dla zwycięzców strzelania do Tarczy zapadkowej Św. Wawrzyńca – ręcznie zdobione talerze, ufundował brat Czesław Jagła.

Po raz pierwszy na zawodach strzeleckich, przeprowadzanych przez nasze Bractwo, wykorzystano program komputerowy, przygotowany  specjalnie dla naszych potrzeb, przeznaczony do obsługi biura zawodów. Program umożliwia ewidencjonowanie uczestników, wydruk tarcz strzeleckich wraz z kodem kreskowym przyporządkowanym indywidualnie zawodnikowi, a także wizualizację na bieżąco statystyk w strzelaniach do  poszczególnych tarcz. Pomysłodawcą programu oraz osobą, która czuwała nad jego wdrożeniem był brat Tomasz Paterek, a wykonawcą  –  Biuro Usług Komputerowych MMC – Mariusz Mikołajczak z Koźmina Wlkp.

Na zawodach o Laur Św. Wawrzyńca miło nam było gościć braci z okolicznych bractw kurkowych, m. in. z Poznania, Kalisza, Pleszewa, Jarocina, Środy Wlkp., Dolska, Włoszakowic, Swarzędza, Jutrosina, Śremu, Rozdrażewa.

Wyniki strzelań:


Laur Św. Wawrzyńca

1. Zdzisław Kaczmarek (Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Swarzędzu)
2. Szymon Minta (Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Rozdrażewie)
3. Jacek Gilewski (Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Śremie)

Tarcza Bracka
1. Marek Balcerek (Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Jutrosinie)
2. Leszek Lewandowicz (Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Koźminie Wlkp.)
3. Sławomir Minta (Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Koźminie Wlkp.)

Tarcza zapadkowa Św. Wawrzyńca
1. Andrzej Czajka (Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Rozdrażewie)
2. Leszek Lewandowicz (Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Koźminie Wlkp.)
3. Zdzisław Kaczmarek (Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Swarzędzu)

Kur
1. Jacek Gilewski (Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Śremie)
2. Paweł Flejsierowicz (Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Koźminie Wlkp.)
3. Jan Krzywonos (Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Koźminie Wlkp.)

 
Strzelanie Królewskie A.D.2013 
19 maja 2013 roku, bracia kurkowi z Koźmina obchodzili swoje, najważniejsze w roku święto – Strzelanie Królewskie.  Zawody odbywają się co roku w Zielone Świątki i mają na celu wyłonienie Króla, który pełni tę zaszczytną funkcję przez cały rok.Bracia zebrali się pod domem Króla A.D. 2012 – brata Cezarego Piłkowskiego.

Po tradycyjnym wystrzale z armaty bracia przeszli do Koźmina Wlkp., pod Pomnik Wolności, gdzie delegacja Bractwa złożyła kwiaty. Przemarsz prowadził komendant bractwa – brat Sławomir Minta.  Następnie bracia udali się do koźmińskiej Fary, gdzie ks. Zygmunt Lewandowski odprawił uroczysta mszę św. w intencji żyjących i zmarłych braci oraz ich rodzin.

  

Po mszy św. bracia, prowadzeni przez orkiestrę z Koźmina  udali się na strzelnicę, gdzie po powitaniu gości rozpoczęły się zawody strzeleckie.
Pierwsze strzały, do Tarczy Honorowej,  oddali zaproszeni goście oraz niektórzy bracia. Najlepszy w strzelaniu do Tarczy Honorowej okazał się Michał Wawrzyniak.

Po strzelaniu rozpoczęto uroczystą detronizację Króla A.D. 2012 i rozpoczęły się strzelania do Tarczy Królewskiej. 
W tym roku, najlepszym strzelcem, a tym samym Królem A.D. 2013, został Artur Bobusia. Drugie miejsce, zarazem godność Marszałka, uzyskał brat Mariusz Szczepaniak. Trzecie miejsce wystrzelał i został Rycerzem brat Jacek Sitarz.

  

Po proklamacji Króla bracia przystąpili do strzelań do Tarczy Brackiej i Tarczy Rodzinnej. Tradycją staje się również strzelanie do Tarczy Biesiadnej. Tym razem była to Tarcza Biesiadna Zielonoświątkowa. Nagrody w strzelaniu do tej tarczy – piękne zdobione ręcznie, ceramiczne kufle ufundował Brat Leszek Lewandowicz. Najlepszym strzelcem w strzelaniu do tej tarczy okazał się Brat Grzegorz Bolt, który doskonałym wynikiem nie dał szans rywalom. Zawody zakończyło tradycyjne strzelanie do Kura.

Wyniki strzelań:
Tarcza Honorowa:
1. Michał Wawrzyniak
2. Sławomir Minta
3. Cezary Piłkowski

Tarcza Bracka

1. Michał Wawrzyniak
2. Adam Krzywonos
3. Artur Bobusia

Tarcza Rodzinna

1. Agnieszka Lewandowicz
2. Jolanta Piłkowska
3. Danuta Piłkowska

Tarcza Biesiadna Zielonoświątkowa
1.Grzegorz Bolt
2.Cezary Piłkowski
3.Jacek Podgórski 

Kur
1.    Jacek Gawroński
2.    Grzegorz Bolt
3.    Wanda Sitarz

Strzelanie Wiosenne 2013
27 kwietnia 2013 roku bracia kurkowi zainaugurowali sezon strzelecki. W tym dniu odbyły się zawody strzeleckie – strzelanie do Tarczy Wiosennej. Bracia tradycyjnie strzelali do Tarczy Wiosennej, Tarczy Brackiej, Tarczy Rodzinnej i Kura. Nowością na Strzelaniu Wiosennym była Tarcza Biesiadna, do której nagrody – zdobione ręcznie talerze – ufundował Brat Adam Krzywonos.

Wyniki strzelań:
Tarcza Wiosenna
1. Cezary Piłkowski
2. Artur Bobusia
3. Jacek Gawroński

Tarcza Bracka

1. Ryszard Kostka
2. Jan Kosin
3. Leszek Lewandowicz

Tarcza Biesiadna

1. Jan Kosin
2. Leszek Lewandowicz
3. Sławomir MintaTarcza Rodzinna

1. Lidia Podgórska
2. Wanda Sitarz
3. Danuta Piłkowska

Podczas zawodów odbyło się również strzelanie do kura.

Kur

1. Jan Kosin
2. Ryszard Kostka
3. Jacek Gawroński


Na tradycyjny poczęstunek, po strzelaniu wiosennym, zaprosił Brat Adam Krzywonos


Koźmińscy Bracia Kurkowi wybrali nowe władze

Bracia kurkowi zrzeszeni w Kurkowym Bractwie Strzeleckim w Koźminie Wlkp., na zebraniu sprawozdawczo – wyborczym, 8 lutego, wybrali nowe władze. Starszym Bractwa, po raz kolejny, został wybrany brat Michał Wawrzyniak.
Po czterech latach pracy, zakończyła się kadencja obecnego Zarządu. Bracia zebrali się na strzelnicy, by na walnym zebraniu wysłuchać sprawozdań Zarządu, Komisji Rewizyjnej oraz Sądu Koleżeńskiego. Po ich wysłuchaniu, bracia udzielili absolutorium Zarządowi Bractwa.
W drugiej części zebrania przystąpiono do wyborów Starszego Bractwa oraz Zarządu, na kolejną czteroletnią kadencję.
Starszym Bractwa, po raz kolejny, został wybrany brat Michał Wawrzyniak.
Do Zarządu weszli bracia: Artur Bobusia, Jan Kosin, Ryszard Kostka, Józef Młotowski, Tomasz Paterek, Paweł Piłkowski.  
Po wyłonieniu, w kolejnych głosowaniach, składów Komisji Rewizyjnej i Sądu Koleżeńskiego, rozpoczęła się dyskusja nad bieżącymi sprawami Bractwa.
Jedną z takich spraw, jakże miłą dla naszego stowarzyszenia, było oficjalne powitanie nowego członka Bractwa. Brat Szymon Kowal mieszka i pracuje w Koźminie Wlkp.

  

Ordery dla koźmińskich braci

Każde odznaczenie jest wyrazem uznania za zasługi, pracę i zaangażowanie. Tym bardziej miło, kiedy otrzymuje je ktoś, z kim się współpracuje. Kapituła Orderu Zasługi Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich Rzeczypospolitej Polskiej, pod przewodnictwem Króla Zjednoczenia, brata Włodzimierz  Smółka, nadała braciom Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Koźminie Krzyż Rycerski.
„Za szczególne osiągnięcia w popularyzacji idei bractw kurkowych”
Ordery otrzymali:
Grzegorz Bolt, Adam Krzywonos, Jan Krzywonos, Jacek Gawroński, Józef Młotowski.

Okazją do wręczenia orderów było spotkanie opłatkowe, które tradycyjnie duchowo poprowadził ks. Kanonik Zygmunt Lewandowski, proboszcz koźmińskiej Fary.