logo kozmin
Unia EuropejskaElektroniczna Skrzynka PodawczaBiuletyn Informacji Publicznej

Andrzejkowe strzelanie

26 listopada 2011 roku, na strzelnicy Bractwa Kurkowego w Koźminie Wlkp., odbyło się tradycyjne Strzelanie Andrzejkowe, na które przybyli bracia kurkowi z koźmińskiego bractwa oraz zaproszeni goście. Bracia strzelali do Tarczy Andrzejkowej, Tarczy Brackiej, Kura. Podczas tych zawodów odbyło się również strzelanie do Tarczy Żeglarskiej, którą ufundowali bracia pasjonujący się żeglarstwem. Pierwsze miejsce w strzelaniu do Tarczy Brackiej i Żeglarskiej zajął brat Ryszard Bury z bractwa w Dobrzycy.

 

Pierwsze miejsce w strzelaniu do  Tarczy Andrzejkowej zajął brat Ryszard Kostka. Celnym okiem wykazał się również brat Leszek Lewandowicz, który zarówno w strzelaniu do Tarczy Andrzejkowej, jak i do Kura, zajął drugie miejsca, a do Tarczy Brackiej trzecie miejsce.Tradycyjnie strzelanie do drewnianego kura odbywa się w kolejności zgłoszeń. Zwycięża ten brat, który strąci kura. Kura strącił brat Sławomir Minta.Wyniki strzelań:

Tarcza Andrzejkowa.
1.    Ryszard Kostka,
2.    Leszek Lewandowicz,
3.    Jacek Gawroński.

Tarcza Żeglarska
1.    Ryszard Bury,
2.    Jan Kosin,
3.    Artur Bobusia.

Tarcza Bracka
1.    Ryszard Bury,
2.    Tomasz Paterek,
3.     Leszek Lewandowicz.

Kur.
1.    Sławomir Minta,
2.    Leszek Lewandowicz,
3.    Ryszard Kostka.


Strzelanie o Laur św. Wawrzyńca


7 sierpnia 2011 roku, w ramach obchodów święta patrona miasta i gminy – Świętego Wawrzyńca, odbyły się na strzelnicy brackiej zawody strzeleckie o Laur Św. Wawrzyńca. Bracia, kultywując tradycję brania aktywnego udziału w ważniejszych wydarzeniach na terenie miasta i gminy, uczestniczyli w tradycyjnym strzelaniu do tarcz oraz zapadek.

    

Podczas strzelania o Laur Św. Wawrzyńca bracia obchodzili również jubileusz – 320 – lecie istnienia Bractwa w Koźminie Wlkp.Z tej okazji odbyło się strzelanie do Tarczy Rocznicowej. Jak co roku w zawodach o Laur Św. Wawrzyńca brali udział bracia z okolicznych bractw kurkowych.
Wyniki strzelań:

Laur
1. Ryszard Bura (Włoszakowice)
2. Michał Wawrzyniak (Koźmin Wlkp.)
3. Andrzej Czajka  (Rozdrażew)

Tarcza Bracka
1. Michał Wawrzyniak (Koźmin Wlkp.)
2. Ryszard Kostka (Koźmin Wlkp.)
3. Ryszard Bura (Włoszakowice)

Tarcza zapadkowa –  punktowa
1. Tomasz Paterek (Koźmin Wlkp.)
2. Jacek Gawroński (Koźmin Wlkp.)
3. Ryszard Bura (Włoszakowice)

Tarcza Rocznicowa
1. Tadeusz Żychlewicz (Pleszew)
2. Jacek Gawroński (Koźmin Wlkp.)
3. Tomasz Paterek (Koźmin Wlkp.)

Kur
1.  Grzegorz Bolt (Koźmin Wlkp.)
2.  Cyryl Banaszak (Koźmin Wlkp.)
3.  Ryszard Kostka (Koźmin Wlkp.)

Cezary Piłkowski – Królem A.D. 2011
12 czerwca 2011 roku, bracia kurkowi z Koźmina obchodzili swoje, najważniejsze w roku święto  – Strzelanie Królewskie.  Zawody odbywają się co roku w Zielone Świątki i mają na celu wyłonienie Króla, który pełni tą zaszczytną funkcję przez cały rok.
Bracia zebrali się u zbiegu ulic Marcińca i Zamkowej, skąd  prowadzeni przez koźmińską orkiestrę dętą przemaszerowali pod dom Króla A.D. 2010 – brata Tomasza Paterka. Po tradycyjnym wystrzale z armaty, bracia przeszli ulicami miasta pod Pomnik Wolności, gdzie delegacja Bractwa złożyła kwiaty. Przemarsz prowadził komendant bractwa – brat Tadeusz Pospiech.


  

Następnie bracia udali się do koźmińskiej Fary, gdzie ks. Zygmunt Lewandowski odprawił uroczysta mszę św. w intencji żyjących i zmarłych braci oraz ich rodzin. Po mszy św. bracia, prowadzeni przez orkiestry z Koźmina oraz holenderską –  De Blaoskaffers,  udali się na strzelnicę, gdzie po powitaniu gości rozpoczęły się zawody strzeleckie.
Pierwsze strzały, do Tarczy Honorowej,  oddali zaproszeni goście oraz niektórzy bracia.
Po strzelaniu rozpoczęto uroczystą detronizację Króla A.D. 2010 i rozpoczęły się strzelania do Tarczy Królewskiej. Najlepiej strzelał, tym samym otrzymał godność Króla A.D. 2011,  brat Cezary Piłkowski. Drugie miejsce, zarazem godność Marszałka, uzyskał brat Roman Otworowski. Trzecie miejsce wystrzelał i został Rycerzem brat Paweł Piłkowski.Po proklamacji Króla bracia przystąpili do strzelań do Tarczy Brackiej i Tarczy Rodzinnej, do której strzelały partnerki braci, dzieci oraz zaproszeni goście.

Zawody zakończyło tradycyjne strzelanie do Kura.
Wyniki strzelań:

Tarcza Honorowa
1. Tomasz Paterek
2. Tadeusz Pospiech
3. Maciej Bratborski


Tarcza Bracka
1. Artur Bobusia
2. Grzegorz Bolt
3. Paweł Flejsierowicz

Tarcza Rodzinna
1.  Mirosława Górska
2.  Jolanta Piłkowska
3.  Julia Flejsierowicz

Kur
1. Grzegorz Bolt
2. Józef Młotowski
3. Stanisław Szczepaniak