logo kozmin
Unia EuropejskaElektroniczna Skrzynka PodawczaBiuletyn Informacji Publicznej

Strzelanie Andrzejkowe

22 listopada 2009 roku, na strzelnicy Bractwa Kurkowego w Koźminie Wlkp., odbyło się tradycyjne Strzelanie Andrzejkowe, na które przybyli bracia kurkowi z koźmińskiego bractwa.
Bracia strzelali do Tarczy Andrzejkowej, Tarczy Brackiej, Kura.

Podczas tych zawodów odbyło się również strzelanie do Tarczy Królów, którą ufundowali dotychczasowi królowie naszego bractwa: Jacek Podgórski, Daniel Szczepaniak, Jacek Sitarz, Sławomir Minta, Michał Wawrzyniak, Ryszard Kostka i Waldemar Wasielewski.
Dobrą passę podtrzymał brat Cezary Piłkowski – tegoroczny król Żniwny, który w zawodach andrzejkowych zdobył pierwsze miejsca w Tarczy Andrzejkowej i Tarczy Brackiej.

    
Celnym okiem wykazał się również brat Michał Wawrzyniak, który zarówno w strzelaniu do Tarczy Andrzejkowej, jak i do Tarczy Królów, zajął trzecie miejsce.

  

Tradycyjnie strzelanie do drewnianego kura odbywa się w kolejności zgłoszeń. Zwycięża ten brat, który strąci kura. Kura strącił brat Grzegorz Bolt.

Wyniki strzelań:

Tarcza Andrzejkowa.
1.    Cezary Piłkowski,
2.    Ryszard Kostka,
3.    Michał Wawrzyniak.

Tarcza Królów
1.    Tomasz Paterek,
2.    Sławomir Minta,
3.    Michał Wawrzyniak.

Tarcza Bracka
1.    Cezary Piłkowski,
2.    Daniel Szczepaniak,
3.    Jacek Podgórski.

Kur.
1.    Grzegorz Bolt,
2.    Maciej Bratborski,
3.    Paweł Piłkowski.


Bracia na strzelaniu o godność Króla Żniwnego w Dobrzycy

27 września 2009 roku delegacja KBS w Koźminie Wlkp. uczestniczyła w zawodach  strzeleckich o godność Króla Żniwnego Bractwa Strzeleckiego w Dobrzycy.Godność Króla Żniwnego przypadła bratu  Romanowi Żychlewiczowi, a Rycerzami zostali Krzysztof Kaczmarek i Mirosław Włodarczyk.Gratulujemy braciom pewnej ręki i celnego oka.

W jednej z konkurencji – strzelaniu do tarczy Św. Tekli, III miejsce zajął brat Michał Wawrzyniak – Starszy naszego bractwa. Celniejszym okiem, w tym dniu, wykazali się jedynie: brat Tadeusz Żychlewicz junior, który zajął II miejsce oraz brat Tadeusz Żychlewicz senior – I miejsce. Obaj bracia reprezentują bractwo z Pleszewa.

  

Strzelanie o godność Króla Żniwnego  A.D. 2009

12 września 2009 roku, na strzelnicy Bractwa Kurkowego w Koźminie Wlkp., odbyło się tradycyjne Strzelanie Żniwne, na które przybyli bracia kurkowi z Koźmina Wlkp. oraz zaproszeni goście. Bracia strzelali do Tarczy Żniwnej, Tarczy Żniwnej Rodzinnej, Tarczy Brackiej, Kura. Podobnie, jak w roku ubiegłym bracia biorących udział w corocznych wyprawach żeglarskich ufundowali Tarczę Żeglarską.
Nowością w tym roku była Tarcza Żniwna Rodzinna, do której strzelały żony i partnerki braci.

Tradycyjnie strzelanie do drewnianego kura odbywa się w kolejności zgłoszeń. Zwycięża ten brat, który strąci kura. Kura strącił brat Michał Wawrzyniak.W strzelaniu uczestniczył również przedstawiciel władz samorządowych – burmistrz, brat Maciej Bratborski.
Królem Żniwnym A.D. 2009 został brat Cezary Piłkowski.


Wyniki strzelań:
Tarcza Żniwna.
1.    Cezary Piłkowski
2.    Jacek Gawroński
3.    Michał Wawrzyniak

Tarcza Żniwna Rodzinna
1.    Lidia Podgórska
2.    Dorota Sęk
3.    Grażyna Szczepaniak

Tarcza Bracka
1.    Jacek Gawroński
2.    Cezary Piłkowski
3.    Jan Kosin

Tarcza Żeglarska.
1.    Ryszard Kostka
2.    Jan Kosin
3.    Cezary Piłkowski

Kur.
1.    Michał Wawrzyniak
2.    Grzegorz Bolt
3.    Maciej Bratborski
      


Bracia na intronizacji Króla Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Ostrowie Wlkp.


23 sierpnia 2009 roku delegacja KBS w Koźminie Wlkp. uczestniczyła w uroczystej intronizacji i proklamacji króla Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Ostrowie Wielkopolskim. Zaproszeni goście, poczty sztandarowe bractw zebrały się na terenie strzelnicy brackiej, przy muszli koncertowej, gdzie została odprawiona uroczysta msza św. Mszę odprawił kapelan bractw kurkowych ks. Henryk Marczewski. Po mszy bracia przemaszerowali pod Pomnik Poległych i Pomordowanych Braci Kurkowych w Ogrodzie Brackim, gdzie złożyli wiązanki kwiatów. Po powitaniu gości przyszedł czas na gratulacje. Delegacje bractw, składały gratulacje na ręce Króla – Anny Komorowskiej, Rycerza – Władysława Smółki i Rycerza – Ireneusza Kempińskiego.

 

Po proklamacji nowego króla, koźmińscy bracia oddali strzał na wiwat, z repliki zabytkowej armaty. Koźmińska armata wystrzeliła jeszcze raz na wiwat po zakończeniu części oficjalnej uroczystości.

Po zakończeniu ceremonii bracia wzięli udział w turnieju strzeleckim związanym z  XVIII Memoriałem Poległych i Pomordowanych Braci Kurkowych.
Zebrani bracia strzelali do następujących tarcz: Tarcza Memoriałowa o srebrny przechodni Łańcuch Memoriału, Tarcza Proklamacyjna Króla Bractwa AD 2009, Tarcza Herbowa Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, Tarcza Bracka, Tarcza Towarzyska, Tarcza Losowa, Tarcza pistoletowa 5,6 i CP Kur
Miłym, koźmińskim akcentem zakończyło się strzelanie do kura. Kura strącił brat Tomasz Paterek – podstarszy naszego bractwa.

Strzelanie o Laur Św. Wawrzyńca

9 sierpnia 2009 roku, w ramach obchodów święta patrona miasta i gminy – Świętego Wawrzyńca, odbyły się na strzelnicy brackiej zawody strzeleckie o Laur Św. Wawrzyńca.

Bracia, kultywując tradycję brania aktywnego udziału w ważniejszych wydarzeniach na terenie miasta i gminy, uczestniczyli wraz z pocztem sztandarowym w uroczystej mszy św., która odbyła się 8 sierpnia 2009 roku na koźmińskim rynku. Po raz pierwszy w tym roku została poświęcona, ufundowana przez burmistrza Macieja Bratborskiego, statuetka Św. Wawrzyńca, którą otrzymał najlepszy strzelec – Krzysztof Smoleński.

    

Na zawodach byli obecni również przedstawiciele władz samorządowych: burmistrz, brat Maciej Bratborski, zastępca burmistrza Jarosław Ratajczak.
W zawodach o Laur Św. Wawrzyńca brali udział siostry i  bracia z wielu okolicznych bractw kurkowych. Zaszczycili nas swoja obecnością, między innymi: siostry i bracia z Jutrosina, Krotoszyna, Pleszewa, Dobrzycy, Włoszakowic,  Mieszkowa, Rozdrażewa, Śmigla, Ostrowa Wlkp.
Wyniki strzelań:

Laur
1.    Krzysztof Smoleński (Jutrosin)
2.    Ryszard Bura (Włoszakowice)
3.    Andrzej Czajka (Krotoszyn)

Tarcza zapadkowa
1.    Marek Balcerek (Jutrosin)
2.    Krzysztof Smoleński (Jutrosin)
3.    Andrzej Czajka (Krotoszyn)

Tarcza bracka
1.    Tomasz Paterek (Koźmin Wlkp.)
2.    Marek Balcerek (Jutrosin)
3.    Ryszard Bura (Włoszakowice)

Kur
1.    Leszek Lewandowicz (Koźmin Wlkp.)
2.    Katarzyna Paterek (Koźmin Wlkp.)
3.    Józef Młotowski (Koźmin Wlkp.)

Strzelanie o Laur Św. Wawrzyńca
Jak co roku bracia czynnie włączają się w uroczystości obchodów święta patrona miasta i gminy – Świętego Wawrzyńca. 9 sierpnia 2009 na strzelnicy brackiej odbędą się zawody strzeleckie o Laur Św. Wawrzyńca

Zawody strzeleckie: strzelanie do Tarczy Zapadkowej i strzelanie o Laur, mają charakter otwarty, czyli mogą w nich uczestniczyć wszyscy sympatycy strzelectwa.

Początek zawodów o godzinie 12.00. Strzelanie finałowe rozpocznie się około godziny 18.00. Tradycyjnie będziemy walczyć o statuetkę Św. Wawrzyńca odlaną z brązu, która wraz z nagrodą pieniężną przypadnie zwycięzcy turnieju. Zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca otrzymają pamiątkowe medaliony oraz nagrody pieniężne. Statuetkę i medaliony ufundował Burmistrz Miasta i Gminy Koźmin Wlkp.

Zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w turnieju.

Bracia na intronizacji Króla Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Krotoszynie
27 czerwca 2009 roku delegacja KBS w Koźminie Wlkp. uczestniczyła w uroczystej intronizacji i proklamacji króla Bractwa w Krotoszynie. Zaproszeni goście, poczty sztandarowe bractw zebrały się przy budynku Cechu, skąd w barwnym korowodzie, przy dźwiękach orkiestry dętej, przemaszerowali do kościoła, gdzie została odprawiona uroczysta msza św. Po mszy bracia przemaszerowali na krotoszyński rynek. Po powitaniu gości przyszedł czas na gratulacje. Delegacje bractw, w tym również naszego, składały gratulacje na ręce Króla – Stanisława Paterka, Marszałka – Andrzeja Wawrzyniaka i Rycerza – Dariusza Fabianowskiego.
Po proklamacji nowego króla, koźmińscy bracia oddali strzał na wiwat, z repliki zabytkowej armaty. Po części oficjalnej, w krótkim programie artystycznym wystąpiła młodzież z zespołu ludowego. Po zakończeniu uroczystości na rynku, zaproszeni goście udali się na strzelnicę bractwa w Krotoszynie, gdzie jeszcze dwa razy można było usłyszeć koźmińską armatę.
Gratulujemy krotoszyńskim braciom celnego oka i pewnej ręki i życzymy, żeby rządy króla A.D. 2009 przebiegały w spokoju i przyczyniały się do rozwoju idei bractw kurkowych.

Fotorelacja z uroczystości:
      

Puchar Burmistrza wręczony
7 czerwca 2009 roku odbyły się zawody strzeleckie o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Koźmin Wlkp. Zawody te, co roku, towarzyszą obchodom Dni Koźmina. Bracia kurkowi zorganizowali strzelanie z karabinu kbk na terenie strzelnicy przy ul. Bractwa Kurkowego. Strzelanie rozpoczęło się o godzinie 13:00 i trwało do godziny 17:00. Każdy z uczestników mógł strzelać dowolną ilość razy.Do każdej tarczy można było oddać po 3 strzały. Wygrywał ten, kto uzyskał największą liczbę punktów w jednej tarczy.
Strzelanie było bezpłatne i miało na celu, poza wyłonieniem zdobywcy pucharu, również propagowanie strzelectwa i zaprezentowanie obiektów brackich.

Wręczenie Pucharu dla zwycięzcy zawodów odbyło się na scenie głównej o godz. 18:30. Puchar wręczył Burmistrz Maciej Bratborski. I miejsce wywalczył sobie Mieczysław Ostoj, II miejsce – Kinga Bura, a II miejsce Mikołaj Podgórski.
  
 
 
Order dla koźmińskiego brata
Każde odznaczenie jest wyrazem uznania za zasługi, pracę i zaangażowanie. Tym bardziej miło, kiedy otrzymuje je ktoś, z kim się współpracuje. Kapituła Orderu Zasługi Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich Rzeczypospolitej Polskiej, pod przewodnictwem Króla Zjednoczenia, brata Lecha Biegańskiego, nadała bratu Tomaszowi Paterkowi Order Zasługi – Krzyż Rycerski.
„Za szczególne osiągnięcia w popularyzacji idei bractw kurkowych”
Należy dodać, że również za ciężką pracę w KBS W Koźminie Wlkp., pełnienie funkcji Podstarszego bractwa, za cierpliwość, koleżeńskość, dyspozycyjność oraz za pełnienie wielu innych obowiązków związanych z funkcjonowaniem naszego stowarzyszenia.
 
Mamy Króla A.D 2009

31 maja 2009 r., odbyły się na strzelnicy Bractwa Kurkowego w Koźminie Wlkp. zawody – Strzelanie Królewskie. Bracia zebrali się pod kinem Mieszko, skąd wyprowadzili Króla A.D. 2008 – brata Waldemara Wasielewskiego i następnie przemaszerowali do koźmińskiej Fary. Przemarsz prowadził komendant bractwa – brat Tadeusz Pospiech. Przemarszowi towarzyszyła koźmińska orkiestra dęta. Tradycyjnie, zarówno pod kinem, jak i Pomnikiem Wolności, oddano strzały armatnie. Po mszy św. bracia udali się na strzelnicę, gdzie po powitaniu gości rozpoczęły się zawody strzeleckie.

Pierwsze strzały, do Tarczy Honorowej, oddali zaproszeni goście oraz niektórzy bracia.
Po strzelaniu rozpoczęto uroczystą detronizację Króla A.D. 2008, a następnie strzelania do Tarczy Królewskiej. Najlepiej strzelał i tym samym otrzymał godność Króla A.D. 2009 brat Mariusz Szczepaniak. Drugie miejsce, zarazem godność Marszałka uzyskał brat Jacek Podgórski. Trzecie miejsce wystrzelał i został Rycerzem brat Cezary Piłkowski.
Po proklamacji Króla bracia przystąpili do strzelań do Tarczy Brackiej, Tarczy Rodzinnej, do której strzelały partnerki braci oraz zaproszonych gości. Zawody zakończyło tradycyjne strzelanie do Kura.

Wyniki strzelań:
Tarcza Honorowa:
1.Maciej Bratborski
2.Waldemar Wasielewski
3.Tadeusz Pospiech

Tarcza Bracka
1.Michał Wawrzyniak
2.Paweł Flejsierowicz
3.Daniel Szczepaniak

Tarcza Rodzinna
1.Wanda Sitarz
2.Mirosława Górska
3.Lidia Podgórska

Kur
1.Dariusz Olejnik
2.Paweł Piłkowski
3.Katarzyna Paterek
  

Strzelanie do Tarczy Wiosennej

25 kwietnia 2009 r. na strzelnicy Bractwa Kurkowego w Koźminie Wlkp. odbyły się zawody – strzelanie do Tarczy Wiosennej. Zawody zainaugurowały sezon strzelań w 2009r.

Wyniki strzelań:

Tarcza Wiosenna
1. Mariusz Szczepaniak
2. Tomasz Paterek
3. Paweł Flejsierowicz
 

Tarcza Bracka
1. Jacek Gawroński
2. Daniel Szczepaniak
3. Tomasz Paterek

Tarcza Rodzinna   
Do tej tarczy strzelały partnerki braci. Panie wykazały się pewną ręką i celnym okiem. Po zaciekłej rywalizacji wyłoniono pierwszą trójkę Pań:
1. Lidia Podgórska
2. Mirosława Górska
3. Alicja Gawrońska

Podczas zawodów odbyło się również strzelanie do kura.
Kur
1. Daniel Szczepaniak
2. Paweł Flejsierowicz
3. Wojciech Górski 

 

   
Na tradycyjny poczęstunek, po strzelaniu wiosennym, zaprosił Brat Tomasz Paterek.   

Opłatek z biskupem

6 stycznia w koźmińskiej farze biskup kaliski Stanisław Napierała odprawił mszę świętą dla członków bractw kurkowych Południowej Wielkopolski. Spotkania opłatkowe biskupa z braćmi kurkowymi, to już tradycja. Każdego roku, odbywa się ono w innej miejscowości. W tym roku zaszczytna funkcja gospodarza przypadła koźmińskiemu bractwu. Za rok organizatorem brackiego oplatka będzie koło z Dobrzycy.
Siedemnaście pocztów sztandarowych zgromadziło się wokół ołtarza w kościele farnym. Mszę św. w intencji żyjących i zmarłych członków bractw kurkowych, odprawił biskup Stanisław Napierała w asyście dwóch proboszczów koźmińskich parafii. W homilii biskup zachęcał braci kurkowych, aby we współczesnym świecie, byli ludźmi poszukującymi Boga.
Po nabożeństwie poczty sztandarowe i bracia, uformowali kolumnę, którą prowadził Tadeusz Pośpiech. W pięknej, zimowej scenerii, w towarzystwie harcerzy z pochodniami, bracia przemaszerowali ulicami Zamkową i Strzelecką do hali sportowej.
W hali Starszy Bractwa Michał Wawrzyniak oficjalnie powitał przybyłych gości: biskupa kaliskiego Stanisława Napierałę, przedstawicieli bractw kurkowych Diecezji Kaliskiej, Starostę Krotoszyńskiego Leszka Kulkę, burmistrza Miasta i Gminy Koźmin Wlkp. Macieja Bratborskiego, Przewodniczącego Rady Miejskiej Justyna Zaradniaka. W spotkaniu uczestniczyli także radni miejscy.
Następnie dr Michał Pietrowski, kustosz koźmińskiego muzeum przedstawił historię Koźmina Wlkp. Z dużym zainteresowaniem zebrani wysłuchali także prelekcji historyka i brata kurkowego Daniela Szczepaniaka, który zaprezentował historię bractwa koźmińskiego. Po części historycznej biskup Napierała podziękował za zaproszenie, życzył zebranym wytrwałości w kultywowaniu tradycji brackich oraz wszelkiej pomyślności w nowym roku.
Słowa serdecznych życzeń padały, podczas dzielenia się opłatkiem. Odpowiedni nastrój tej chwili nadał występ młodzieżowego zespołu Do, Re, Mi, prowadzonego przez Alfredę Damazyniak w Ośrodku Kultury w Koźminie Wlkp. .Po części oficjalnej koźmińscy bracia zaprosili gości na poczęstunek.

  

  

  

Foto:
Grzegorz Pierzchała
Paweł Flejsierowicz
Agnieszka Szymańska