logo kozmin
Unia EuropejskaElektroniczna Skrzynka PodawczaBiuletyn Informacji Publicznej

Spotkanie opłatkowe bractwa

19 grudnia 2008 roku, na strzelnicy Bractwa Kurkowego w Koźminie Wlkp., odbyło się spotkanie opłatkowe, w którym uczestniczyli bracia z koźmińskiego koła. Tradycyjnie już na spotkanie przybyli przedstawiciele władz samorządowych: burmistrz Maciej Bratborski oraz Justyn Zaradniak, przewodniczący Rady Miejskiej.

Podczas brackiej wigilii nie zabrakło życzeń i wspólnego kolędowania. Po raz pierwszy, w tym roku, spotkanie opłatkowe zostało połączone ze strzelaniem do Tarczy Gwiazdkowej.

Do tej tarczy mogli strzelać wszyscy przybyli bracia i goście.
Na zakończenie spotkania, każdy z braci otrzymał kopię Ustaw dla Bractwa Strzeleckiego w Koźminie wydanych przez Aleksandra Przyjemskiego 1 czerwca 1691 roku.

Wyniki strzelań:

Tarcza Gwiazdkowa
1.Tomasz Paterek – Koźmin Wlkp.
1.Paweł Piłkowski – Koźmin Wlkp.
2.Michał Wawrzyniak – Koźmin Wlkp.


Strzelanie o godność Króla Żniwnego

6 września 2008 roku, na strzelnicy Bractwa Kurkowego w Koźminie Wlkp., odbyło się tradycyjne Strzelanie Żniwne, na które przybyli bracia kurkowi z Koźmina Wlkp.
Bracia strzelali do Tarczy Żniwnej i Kura. Nowością na tych zawodach była, ufundowana przez braci biorących udział w corocznych wyprawach żeglarskich, Tarcza Żeglarska.

Do tej tarczy mogli strzelać wszyscy przybyli bracia i goście.

     

Strzelanie do drewnianego kura odbywa się w kolejności zgłoszeń. Zwycięża ten brat, który strąci kura. Podczas tych zawodów kura udało strącić się po 3 rundach strzelań. Strącił go brat Mariusz Szczepaniak.

W strzelaniu uczestniczył również przedstawiciel władz samorządowych – burmistrz, brat Maciej Bratborski

Wyniki strzelań:

Tarcza Żniwna
1.Paweł Piłkowski – Koźmin Wlkp.
2.Mariusz Szczepaniak – Koźmin Wlkp.
3.Jacek Podgórski – Koźmin Wlkp.

Tarcza Żeglarska
1.Jacek Podgórski – Koźmin Wlkp.
2.Michał Wawrzyniak – Koźmin Wlkp.
3.Jan Kosin – Koźmin Wlkp.

Kur
1.Mariusz Szczepaniak – Koźmin Wlkp.
2.Leszek Lewandowicz – Koźmin Wlkp.
3.Paweł Piłkowski – Koźmin Wlkp.


Zawody o Laur św. Wawrzyńca

10 sierpnia 2008 roku, podczas obchodów święta patrona miasta i gminy – Świętego Wawrzyńca, odbyły się na strzelnicy brackiej zawody strzeleckie o Laur Św. Wawrzyńca.
Bracia, kultywując tradycję brania aktywnego udziału w ważniejszych wydarzeniach na terenie miasta i gminy, uczestniczyli wraz z pocztem sztandarowym w uroczystej mszy św., która odbyła się 9 sierpnia 2008 roku na koźmińskim rynku.
Na zawodach byli obecni przedstawiciele władz samorządowych: burmistrz, brat Maciej Bratborski i zastępca burmistrza Jarosław Ratajczak.
W zawodach o Laur Św. Wawrzyńca brali udział bracia z wielu okolicznych bractw kurkowych. Zaszczycili nas swoją obecnością, między innymi, bracia z: Jutrosina, Krotoszyna, Pleszewa, Dobrzycy, Włoszakowic, Poznania, Kalisza, Ligoty, Mieszkowa. Na szczególną uwagę zasługuje fakt uczestnictwa w strzelaniu brata Jarosława Czyżewskiego, który przyjechał aż ze Starogardu Gdańskiego.

Wyniki strzelań:

Laur
1.Fabian Małecki (Jutrosin)
2.Krzysztof Smoleński (Jutrosin)
3.Ryszard Bura (Włoszakowice)

 

Tarcza zapadkowa
1.Krzysztof Smoleński (Jutrosin)
2.Marek Balcerek (Jutrosin)
3.Jarosław Czyżewski (Starogard Gdański)

 

Tarcza charytatywna
1.Florian Wieczorek (Ligota)
2.Grzegorz Bolt (Koźmin Wlkp.)
3.Mirosław Włodarczyk (Dobrzyca)

 

Kur
1.Marek Balcerek (Jutrosin)
2.Florian Wieczorek (Ligota)
3.Krzysztof Smoleński (Jutrosin)

 


Strzelanie o Puchar Burmistrza

8 czerwca 2008 roku, podczas Dni Koźmina, odbyły się zawody strzeleckie o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Koźmin Wlkp.
Zamiast tradycyjnego strzelania z wiatrówki w budynku sali gimnastycznej, w tym roku, bracia postanowili zorganizować strzelanie z karabinu kbks na strzelnicy przy ul. Bractwa Kurkowego. Strzelanie rozpoczęło się o godzinie 14:00 i trwało do godziny 17:30. Każdy z uczestników mógł strzelać dowolną ilość razy. Bracia wydawali 5 tarcz, do każdej z nich uczestnik oddawał po 3 strzały. Wygrywał ten, kto uzyskał największą liczbę punktów w jednej tarczy.
Strzelanie było bezpłatne i miało na celu, poza wyłonieniem zdobywcy pucharu, również propagowanie strzelectwa i zaprezentowanie obiektów brackich. W strzelaniu uczestniczyło kilkadziesiąt osób, którym bracia oprócz obsługi strzelań, wyjaśniali zasady przyjęcia do bractwa, a także opowiadali o brackiej historii.

 

Wręczenie Pucharu dla zwycięzcy zawodów odbyło się na scenie głównej o godz. 19:30. Z rąk burmistrza Macieja Bratborskiego puchar odebrał Mieczysław Ostoj. Drugie miejsce zajęła Marcelina Duszyńska, a trzecie – Karol Stasiak.


Bracia na Zlocie Drużyn Nieprzetartego Szlaku

4 czerwca 2008 roku, bracia uczestniczyli w 30 – Jubileuszowym Zlocie Drużyn Nieprzetartego Szlaku, zorganizowanym z okazji 50-lecia Nieprzetartego Szlaku.
Zlot odbył się, jak co roku, na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. J. Korczaka w Borzęciczkach. Odpowiadając na zaproszenie pani dyrektor Barbary Zakrzewskiej bracia postanowili uczcić jubileusz strzałami z repliki zabytkowej armaty.
Zaproszeni bracia odpowiadali na pytania zadawane przez wychowanków i gości, dotyczące działalności bractwa, historii, ale również budowy i zasad strzelania z armaty.


Strzelanie Królewskie

11 maja 2008 roku, na strzelnicy Bractwa Kurkowego w Koźminie Wlkp. odbyły się zawody – strzelanie Zielonoświątkowe, tzw. Królewskie. Tradycyjnie, zawody te mają bogatsza oprawę niż pozostałe. Bracia udali się pod dom ustępującego Króla – Mariusza Szczepaniaka. Po oddaniu strzału z repliki zabytkowej armaty, w asyście koźmińskiej orkiestry, bracia udali się do Fary, na uroczystą mszę św. Po nabożeństwie, w parku oddano ponownie strzał z armaty. Następnie bracia, prowadzeni przez orkiestrę, udali się na strzelnicę bracką, gdzie po powitaniu gości, nastąpiła uroczysta detronizacja Króla, Marszałka i Rycerza. Do chwili zakończenia strzelań do Tarczy Królewskiej nastąpiło bezkrólewie.

 

Zawody rozpoczęło strzelanie do Tarczy Honorowej. Do tej tarczy strzelali zaproszeni goście i niektórzy bracia. Następnie bracia rozpoczęli strzelanie do Tarczy Królewskiej. Wyjątkowo wysoki poziom i celne oko braci, doprowadziło do tego, że o zwycięstwie zdecydowały dokładne pomiary głębokości strzału. Po przeprowadzeniu strzelania do Tarczy Królewskiej odbyło się uroczyste przekazanie insygniów nowemu Królowi, Marszałkowi i Rycerzowi.
Królem A.D. 2008 został brat Waldemar Wasielewski.
Marszałkiem A.D. 2008 został brat Paweł Piłkowski
Rycerzem A.D. 2008 został brat Michał Wawrzyniak

 

Po strzelaniu do Tarczy Królewskiej, odbyło się jeszcze strzelanie do Tarczy Fundacyjnej i strzelanie do Kura, które w tym roku przybrało formułę zawodów rodzinnych. Do Kura strzelali bracia wraz z rodzinami. Szczęście dopisało strzelcowi młodego pokolenia, synowi brata Jacka Gawrońskiego – Mateuszowi. Po zakończeniu strzelań bracia zasiedli do wspólnego stołu.

 

Wyniki strzelań:

Tarcza Królewska:
1. Waldemar Wasielewski
2. Paweł Piłkowski
3. Michał Wawrzyniak

Tarcza Honorowa:
1. Michał Wawrzyniak
2. Mariusz Szczepaniak
3. Maciej Bratborski

Tarcza Fundacyjna:
1. Sławomir Minta
2. Michał Wawrzyniak
3. Daniel Szczepaniak

Kur.
1. Jacek Gawroński z rodziną (kura strącił Mateusz Gawroński)
2. Jan Kosin z rodziną
3. Grzegorz Bolt z rodziną


Strzelanie do Tarczy Wiosennej

Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Koźminie Wlkp. zainaugurowało sezon strzelań w 2008r. 19 kwietnia, na strzelnicy Bractwa Kurkowego w Koźminie Wlkp. odbyły się zawody – strzelanie do Tarczy Wiosennej.

 

Podczas zawodów odbyło się również strzelanie do kura. W strzelaniu tym uczestniczyły wyłącznie panie, partnerki braci.

 

Na tradycyjny poczęstunek, po strzelaniu wiosennym, zapraszał Brat Jan Pietrowski.

Wyniki strzelań:

Tarcza Wiosenna:
1. Sławomir Minta (Koźmin Wlkp.)
2. Michał Wawrzyniak (Koźmin Wlkp.)
3. Jacek Podgórski (Koźmin Wlkp.)

Kur
1. Danuta Piłkowska
2. Barbara Wutke
3. Grażyna Szczepaniak