Chór Mieszany im. Czesława Czypickiego
przy Ośrodku Kultury w Koźminie Wlkp.
Historia chóru
W dniu 22.06.1889r z inicjatywy adwokata Czesława Czypickiego przy współpracy Towarzystwa Przemysłowego powstało Koło Śpiewackie Polskie w Koźminie Wlkp. jako chór męski. Wkrótce uchwalono statut, a w 1892r przystąpiono do utworzonego w tym samym roku Związku Kół Śpiewaczych w Poznaniu, którego współzałożycielem i pierwszym prezesem był Cz. Czypicki z Koźmina. Nasz chór posiada do dziś jeden z najstarszych w Wielkopolsce sztandarów organizacji śpiewaczych ufundowany w listopadzie 1892r. W 1897r założono chór mieszany, który rozpoczął swoją aktywną działalność. Do 1914r chór organizował bądź też brał udział w wielu imprezach artystycznych ( własne jubileusze, wieczornice mickiewiczowskie, koncerty poświęcone J. Słowackiemu, F. Chopinowi, Z. Krasińskiemu, S. Moniuszce, Ks.P. Skardze, przedstawienia amatorskie). Do 1939r koźmiński chór uczestniczący w licznych koncertach, jubileuszach, zjazdach zajmował pierwsze miejsca. Najważniejszym wydarzeniem w roku 1929 był udział we Wszechsłowiańskim Zjeździe Kół Śpiewaczych w Poznaniu, gdzie otwarcia dokonał Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej – Ignacy Mościcki, a dyrygował znany kompozytor polski Feliks Nowowiejski. W 1938r dla uczczenia pamięci swojego założyciela podjęto uchwałą o przyjęciu nazwy: Koło Śpiewacze im. Czesława Czypickiego w Koźminie Wlkp.
W okresie międzywojennym funkcję prezesa pełniło 10 osób. Najdłużej: Czesław Czypicki, Witold Wieczerski i Piotr Stachowski. Spośród 13 dyrygentów najdłużej pracowali: Czesław Czypicki, Konstanty Gwizdała, Franciszek Figaszewski. Po II wojnie światowej działalność koła wznowiono w 1948r. W latach 1948-1980 zorganizowano cztery jubileuszowe koncerty z okazji 65-, 70-, 80-, 85- lecia chóru. Od 1953r Spółdzielnia Pracy “Wetlek”, “Koźminianka”, objęła nad chórem patronat, który sprawowała do roku 1980 poprzez swój Ośrodek Kulturalno-Oświatowy. Zorganizowano kilka koncertów połączonych chórów spółdzielczych z Koźmina, Jarocina, Międzychodu i orkiestry z Ostrowa Wlkp. oraz solistów z Estrady Poznańskiej i aktorów z teatrów poznańskich. Podobnie jak i przed 1939r., Chór im. Czesława Czypickiego z Koźmina był wielokrotnie nagradzany i oklaskiwany na różnych koncertach i zjazdach okręgowych chórów. Za swą aktywność i odwiedzanie licznych miejscowości chór otrzymał przydomek “muzycznego pielgrzyma”. W 1959r chór otrzymał nowy sztandar. Po II wojnie światowej prezesem od 1948 do 1980r był druh Stefan Antoniewicz. Dyrygentów w tym okresie było 7- najdłużej pracowali Koletta Gałązkowa- Szczepaniak, Franciszek Świca i Mirosława Otworowska- Rembacz.
Po 10 letniej przerwie z inicjatywy Burmistrza Miasta i Gminy Koźmin Wlkp. Bolesława Kasprzaka w dniu 09.09.1991r. reaktywowano działalność chóru przy Ośrodku Kultury w Koźminie i pod patronatem Burmistrza. Liczącym 60 osób chórem do maja 1995r. kierowała niestrudzona Pani Koletta Szczepaniak, a prezesem Zarządu był Stefan Kaźmierczak. W okresie tym chór zorganizował wiele koncertów w środowisku koźmińskim i w Wielkopolsce. W roku 1992 chór wziął udział w Międzynarodowym Konkursie Chórów w Made en Drimmelen w Holandii, z którym współpracuje Miasto i Gmina Koźmin Wlkp. Wśród 31 chórów z Holandii, Belgii i Niemiec chór nasz zajął pierwsze miejsce. Od września 1995r. dyrygentką jest Pani Gabriela Dopierała, a jej zastępcą i akompaniatorką Pani Alfreda Damazyniak. Prezesem Zarządu został druh Wojciech Gaweł. W latach 1991-2013 chór podtrzymuje przydomek „muzycznego pielgrzyma” odwiedzając z koncertami wiele miejscowości w kraju i zagranicą m.in. Poznań, Gniezno, Jarocin, Kalisz, Raszków, Pleszew, Krotoszyn. Zduny, Ostrów, Kobylin, Licheń, Śrem, Made en Drimmelen /Holandia/, Bad Tennstedt i Bellheim /Niemcy/. Zorganizowano 27 Koźmińskich Spotkań Chóralnych, w których udział wzięło wiele chórów w tym 3 z Holandii i 1 z Węgier. Wielkim przeżyciem duchowym w dniu 4 czerwca 1997r. był udział chóru we wspólnym występie zespołów byłego woj. kaliskiego podczas wizyty Papieża Jana Pawła II w Kaliszu, gdzie w programie muzycznym liturgii Mszy św. wystąpiło tysiąc chórzystów. Chór brał udział w wojewódzkich przeglądach pieśni i uroczystościach jubileuszowych jubileuszowych zaprzyjaźnionych zespołach.
Zorganizowano jubileusze 110-115-120- 125 i 130 – lecia. Godnymi odnotowania były imprezy na wyjazdach w 2002-2022:
– Integracyjne Zjazdy Chórów woj.wielkopolskiego, które odbyły się w Jarocinie i Żerkowie
– Przeglądy Chórów Południowej Wielkopolski
– II Zlot Chórów Ziemi Jarocińskiej w Żerkowie
– Spotkanie Chóralne. n”Z muzyką klasyków do Europy” – w Międzychodzie
– Ogólnopolski Zlot Chórów i Orkiestr w Licheniu ” Janowi Pawłowi II w dowód wdzięczności”
– Gnieźnieńskie Spotkania Chóralne
– 13.11.2004r. – Gniezno – Przystąpienie do Wielkopolskiej Konfraterni Najstarszych Chórów Wielkopolskich – dokument podpisali Prezesi W.Gaweł i S.Kaźmierczak.
– III Wiosenne Spotkania Chóralne w Śremie.
– Jubileusz 30 lecia PZCHiO Oddział w Ostrowie Wlkp. – koncert „30 chórów na 30 lecie”.
– Kolędowe Spotkania Chórów Południowej Wielkopolski w Krotoszynie
– kolejny wyjazd do Belheim (Niemcy) na koncert “Muzyka łączy Europę” i Jubileusz 100-lecia Chóru Męskiego Frohsinn
– “Pożegnanie z kolędą” w Krotoszynie w ramach Przeglądu Chórów Południowej Wielkopolski
– XXV Przegląd Chórów Południowej Wielkopolski w Ostrowie Wlkp. z okazji 120-lecia powstania Związku Kół Śpiewackich Polskich na Wielkie Księstwo Poznańskie,
– Zlot Chórów z Wielkopolski w Poznaniu z okazji 120-lecia powstania Wielkopolskiego Związku Śpiewaczego,
Mieszkańcy Miasta i Gminy Koźmin Wlkp. wysłuchali kilkudziesięciu koncertów podczas uroczystości świeckich, kościelnych, patriotycznych i okolicznościowych, wśród których można odnotować:
- Cykliczne Spotkania Chóralne i koncerty kolęd.
- Rocznice Konstytucji 3 Maja, Odzyskania Niepodległości 11 listopada, Wybuch Powstania Wielkopolskiego.
- Święto Patrona Miasta św.Wawrzyńca i Odpust w Parafii św.Stanisława BM
- Uroczystość Bożego Ciała i Najświętszego Serca Jezusowego.
- Diecezjalne Święto Dożynkowe.
- Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.
- Dożynki Powiatowe.
- Dni Koźmina Wlkp. Letnie koncerty w parku.
- Wręczenie Koźminowi Wlkp. Honorowej Flagi Rady Europejskiej.
- Spotkania z delegacjami (Made – Holandia, Bellheim – Niemcy)
- Przekazanie Betlejemskiego Światłą Pokoju
- Wielkopolskie Śpiewania z Radiem Merkury.
- Msza św. na Starym Rynku w intencji zmarłego Papieża Jana Pawła II
- Koncert kolęd z Koźmińską Orkiestrą Dętą,
- koncert z udziałem węgierskiego chóru Calypso
- koncert kolęd z grupami dziecięco-młodzieżowymi, działającymi przy GZiK w Koźminie Wlkp. (Do-Re-MI i Seven),
- koncert na 966 głosów.
- spotkanie towarzyskie i koncert z Żeńskim Chórem im. B. Lajosa z Balatonmaroafurdo z Węgier.
Największym wydarzeniem w minionym okresie był XXII Przegląd Chórów Południowej Wielkopolski połączony z Jubileuszem 120 lecia Chóru im. Czesława Czypickiego XVII Koźmińskie Spotkania Chóralne. Impreza odbyła się 21 czerwca 2009r. w auli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im.Józefa Marcińca. Swoje umiejętności w Koźminie Wlkp. przedstawiło 350 śpiewaków z 11 chórów. Odznaki PZCHiO otrzymało19 koźmińskich chórzystów i dyrektor GZIKiKF.
Ze swej 125 – letniej działalności chór posiada wiele pamiątek, dyplomów, grawertonów, listów pochwalnych, 2 medale „Za zasługi dla Społecznego Ruchu Muzycznego oraz Odznaki Honorowe Polskiego Związku Śpiewaczego: Złotą z Laurem, Złotą z Laurem Wieńcowym, Zasłużony dla woj.Poznańskiego i Ziemi Koźmińskiej. Kilkudziesięciu chórzystów posiada Honorowe Odznaki Polskiego Zw.Chórów i Orkiestr. Na 8 kasetach video i 3 płytach DVD zarejestrowano wydarzenia z koncertu kolęd w Koźminie i Śremie, pobyt w Made (Holandia) III Gnieźnieńskie Spotkania Chóralne, Jubileusz 70 lecia chóru w Zdunach oraz własne jubileuszowe 110 i 120 i 125 i 130 – lecia. Bieżące informacje z działalności chóru znajdują się w 7 tomach kroniki. Chór posiada stronę internetową w serwisie internetowym Koźmin Wlkp. Odznaką więzi chórzystów są dwa sztandary: jeden z 1892r., który znajduje się w Muzeum Ziemi Koźmińskiej, w którym zdeponowane są również najstarsze dokumenty chóru, drugi z 1959r., eksponowany podczas uroczystości śpiewaczych i patriotycznych.
28 marca 1985 r. Rada Miejska w Koźminie Wlkp. nadała jednej z ulic nazwę Czesława Czypickiego. W dniu 6 lutego 2000 r. na ścianie budynku Ośrodka Kultury przy ul.Boreckiej 18 w Koźminie Wlkp. odsłonięto tablicę ku pamięci Patrona chóru Czesława Czypickiego. W dniu 16.06.2014 r. na grobie śp. Wojciecha Czypickiego zamontowano płytę nagrobkową z informacją o miejscu spoczynku Cz. Czypickiego, patrona koźmińskiego chóru.
Od 2013 r. chór odbywa próby w nowym ośrodku kultury przy ul.Floriańskiej 18 a, gdzie otrzymał również pomieszczenie, w którym znajdują się dokumenty, biblioteczka, pamiątki, szafa gospodarcza i mała galeria zdjęć z historii chóru.
Aktualnie prezesem jest Wojciech Gaweł, dyrygentem Kasper Ekert.
Chór im.Czesława Czypickiego jest znaczącym ogniwem życia kulturalnego w Koźminie Wlkp.
Patronat – Burmistrz Miasta i Gminy Koźmin Wlkp.
Korespondencja – Gminny Zesp. Instytucji Kultury ul. Floriańska 18 a 63-720 Koźmin Wlkp.
Adres internetowy: www.kozminwlkp.pl
Sprawy organizacyjne, historia chóru, współpraca przy redagowaniu strony internetowej : Prezes Wojciech Gaweł – tel. 604 163 314
Sprawy artystyczne: Dyrygent – Kasper Ekert – tel. 697 797 701
Kronika chóru: Lidia Małecka
Ważniejsze wydarzenia z działalności chóru w 2019 r. [kliknij]
Ważniejsze wydarzenia z działalności chóru w 2018 r. [kliknij]
Ważniejsze wydarzenia z działalności chóru w 2017 r. [kliknij]
Ważniejsze wydarzenia z działalności chóru w 2016 r. [kliknij]
Ważniejsze wydarzenia z działalności chóru w 2015 r. [kliknij]
Ważniejsze wydarzenia z działalności chóru w 2014 r. [kliknij]
Jubileusz 125 – lecia Chóru Mieszanego im. Czesława Czypickiego przy Ośrodku Kultury w Koźminie Wlkp. połączony został z XXII Koźmińskimi Spotkaniami Chóralnymi [kliknij]
Ważniejsze wydarzenia z działalności chóru w 2013 r. [kliknij]
Ważniejsze wydarzenia z działalności chóru w 2012 r. [kliknij]
Ważniejsze wydarzenia z działalności chóru w 2011 r. [kliknij]
Ważniejsze wydarzenia z działalności chóru w 2010 r. [kliknij]
Jubileusz 120 – lecia chóru im.Czesława Czypickiego przy Ośrodku Kultury w Koźminie Wlkp. połączony z XXII Przeglądem Chórów Południowej Wielkopolski i XVII Koźmińskimi Spotkaniami Chóralnymi. [kliknij]
Ważniejsze wydarzenia z działalności chóru 2009 r. [kliknij]
Ważniejsze wydarzenia z działalności chóru w 2008 r. [kliknij]
Ważniejsze wydarzenia z działalności chóru w 2007 r. [kliknij]
Ważniejsze wydarzenia w działalności chóru w 2006 r. [kliknij]
Ważniejsze wydarzenia w działalności Chóru 2005 r. [kliknij]
Ważniejsze wydarzenia w działalności chóru 2004 r. [kliknij]
Chór im. Cz. Czypickiego
“Muzyczny pielgrzym”
Miejscowości, w których występował chór:
Bad Tennstedt Bellheim Baszków Borek Bukownica Chwaliszew Czarnysad Dolsk Gniezno Gostyń Grębów Jaraczewo Jarocin Kalisz Kępno Kobylin Koszalin Krotoszyn Lipowiec Licheń Made en Drimmelen Miejska Górka Międzyrzecz |
Międzychód Naramowice Nowe Miasto Odolanów Olsztyn Ostrów Wlkp. Piaski Pogorzela Poznań Pleszew Rawicz Raszków Rozdrażew Staniew Starygród Śmiełów Śrem Sulmierzyce Tatary Wałków Wilkowyja Zduny Żerków |