logo kozmin
Unia EuropejskaElektroniczna Skrzynka PodawczaBiuletyn Informacji Publicznej
Prawie 6 ton darów zebrali i przekazali mieszkańcy miasta i gminy Koźmin Wielkopolski, mieszkańcom gminy Wilków na Lubelszczyźnie, zalanej podczas tegorocznej powodzi. Nasza pomoc dotarła do powodzian w środę, 2 czerwca rano. Kilka godzin wcześniej z koźmińskiego Rynku wyjechały 4 busy żywności, wody, artykułów chemicznych,  środków dezynfekcyjnych, odzieży i wszystkiego, co może przydać się w takiej kryzysowej sytuacji. - To był niesamowity zryw mieszkańców ziemi koźmińskiej i piękny gest - komentują organizatorzy akcji.
Inicjatywa zbiorki darów dla powodzian wyszła od Młodzieżowej Rady Miejskiej Koźmina Wielkopolskiego. Bardzo szybko pomysł przerodził się w konkretne działanie. W środę, 26 maja zebrał się sztab, w skład którego weszli przedstawiciele: gminy Koźmin Wielkopolski z wiceburmistrzem Jarosławem Ratajczakiem , Miejsko - Gminnego Zarządu OSP, Klubu Honorowych Dawców Krwi, Hufca ZHP i Młodzieżowej Rady Miejskiej. Ustalono miejsce zbiórki darów i harmonogram dyżurów, oraz inne szczegóły akcji.

W czwartek rano, gotowe były plakaty z informacją o akcji zbiórki, które wydrukował koźmiński Zakład Aktywności Zawodowej, informacja do mieszkańców o tej inicjatywie dotarła również za pośrednictwem, testowanego w naszej gminie Systemu Informowania SMS oraz strony internetowej. W niedzielę, informację o zbiórce darów przekazali księża we wszystkich parafiach.

Odzew mieszkańców naszej gminy był niesamowity. Już w pierwszym dniu, dyrektorzy szkół podstawowych i średnich  zorganizowali zbiórki darów w swoich szkołach. Równolegle, wielu koźminiaków odwiedzało harcówkę przy Floriańskiej z reklamówkami wypełnionymi darami.

W piątek i sobotę zbiórkę w sklepach: "Biedronka", "Smak" , PSS "Społem" na Osiedlu , sklepie spożywczym Renaty Paterek przeprowadzili harcerze.

Prośba o wsparcie akcji pomocy dla powodzian, skierowana przez burmistrza Macieja  Bratborskiego do lokalnych przedsiębiorców spotkała się z natychmiastową reakcją. Wiele koźmińskich firm, przekazało pomoc. Firmy: "LID - MAR" Lidii i Marcina Gościniaków oraz firma "Naglak" zaoferowały, że dowiozą dary do poszkodowanych powodzian .I tak też się stało.

Wtorek, 1 czerwca  był najbardziej pracowitym dniem dla wolontariuszy, pracujących w harcówce. W poniedziałek wieczorem, kilkadziesiąt kilogramów darów dowieźli mieszkańcy Wałkowa. We wtorek dojechały samochody wypełnione darami z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego im. Marii Konopnickiej w Borzęciczkach i Szkoły Podstawowej w Mokronosie. Dotarły także produkty zbierane w szkołach w mieście. Przez cały dzień radni młodzieżowi, krwiodawcy i pracownicy urzędu segregowali i pakowali produkty. W pakowaniu do samochodów pomogli strażacy ochotnicy i pracownicy firm, zapewniających transport.

W sumie przekazaliśmy z indywidualnej zbiórki  m.in.: 413 kg mąki, 1499 litrów wody pitnej, 211 kg cukru, 331 kg makaronu, 300 konserw, 55 kg kaszy, 150 kg proszku do prania, 40 paczek ręczników papierowych, 65 butelek szamponu, 265 par rękawic gumowych, 168 sztuk mydeł w "kostce", 315 zeszytów,  250 szt. środków czyszczących i wiele innych produktów. Lokalni przedsiębiorcy przekazali m.in. : środki czyszczące i dezynfekujące, mąkę, wodę pitną, odzież, buty, żywność itp.

1 czerwca o godz. 23.00 z koźmińskiego Rynku wyruszyły busy z pomocą dla mieszkańców Wilkowa. Rano następnego dnia, koźminiacy dotarli do Wilkowa na Lubelszczyźnie, gdzie wraz  miejscowymi strażakami wypakowali produkty w miejscowej remizie, która w tym kryzysowym czasie spełnia funkcję magazynu darów przekazywanych dla mieszkańców poszkodowanych sołectw w gminie Wilków.

Tekst: Agnieszka Szymańska, foto: Agnieszka Szymańska i Adam Niedziela