logo kozmin
Unia EuropejskaElektroniczna Skrzynka PodawczaBiuletyn Informacji Publicznej

14 września 2002r. odbyła się w Koźminie Wlkp. uroczystość wręczenia Honorowej Flagi Rady Europy, przyznanej miastu i gminie za wysiłki w promowaniu zjednoczenia i wzajemnego zrozumienia wśród mieszkańców Europy. Uroczystości poprzedziły obchody 770-lecia pierwszej wzmianki historycznej o Koźminie. Na obchody złożyły się: prelekcja o dokumencie nadania osady Koźmin zakonowi templariuszy oraz scenki historyczne z dziejów Koźmina w wykonaniu dzieci i młodzież szkolnej.

Następnie przedstawiciele koźmińskich szkół oraz partnerskich gmin nakleili gwiazdki na okolicznościowych tablicach symbolizujących Flagę Europy, które zostały ustawione na Starym Rynku. W tym samym czasie na Strzelnicy Bractwa Kurkowego trwała rywalizacja o Tarczę Pamiątkową Flagi Rady Europy.

Po południu ulicami miasta przeszła barwna parada. Tworzyli ją uczniowie szkół miasta i gminy przebrani w barwy narodowe państw europejskich. Nie zabrakło również rekwizytów charakterystycznych dla poszczególnych państw – rowerów, tulipanów, nakryć głowy a la Napoleon. Trasa przemarszu zakończyła się przy koźmińskim zamku, gdzie odbyła się oficjalna część uroczystości – wystąpienia burmistrza Bolesława Kasprzaka i przedstawicieli gmin współpracujących z Koźminem Wlkp.

W imieniu Rady Europy wystąpił Robert Antretter – Honorowy Członek i były Wiceprzewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego.Zwracając się do mieszkańców Koźmina powiedział “staraliście się od początku ogromnych zmian w Europie w wyrazisty sposób wnieść swój wkład w pokojową Europę. Partnerstwo z Drimmelen w Holandii, a także Bad Tennstedt i Bellheim w Niemczech wyróżniają Państwa jako miasto, które w bardzo szczególny sposób troszczy się o urzeczywistnienie w życiu codziennym marzenia o Europie zjednoczonej w pokoju i wolności”. Wręczył on Flagę Rady Europy burmistrzowi, który z kolei przekazał ją delegacji mieszkańców. Część oficjalną zakończono “Odą do radości” w wykonaniu Orkiestry Dętej.

Dodatkowymi atrakcjami dla mieszkańców i gości były występy Studia Piosenki, Chóru im. Czesława Czypickiego, polsko niemieckiej grupy cyrkowej, współtworzonej przez uczniów koźmińskiego Gimnazjum im. Zjednoczonej Europy oraz grupy “Open Folk”. Nie zabrakło również atrakcji dla żołądka – były holenderskie bułeczki z farszem, tradycyjny polski chleb ze smalcem, okolicznościowy tort i kawa.