logo kozmin
Unia EuropejskaElektroniczna Skrzynka PodawczaBiuletyn Informacji Publicznej

Koźmin Wielkopolski od lat nazywany jest miastem kwiatów i zieleni. Do miana tego pretendował już w okresie międzywojennym, kiedy koźmińska szkoła ogrodnicza prowadziła w celach naukowych i handlowych, pięknie rozplanowane i urządzone ogrody botaniczne roztaczające się wokół swej siedziby – gotyckiego zamku na terenach obejmujących ok. 30 ha. Na obszarze tym znajdowały się m.in. winnica doświadczalna, różanka z licznymi tarasami i pergolami, ogród i wyspa skalna, ogrody kwietne roślin letnich i bylin.

Również dziś uwagę każdego przybysza przykuwa w Koźminie Wlkp. czyste środowisko i wszechobecna zieleń. Obszar zieleni w mieście tworzą parki i ogrody działkowe uzupełniane przez liczne skwery. Jednym z piękniejszych kompleksów zieleni w Wielkopolsce jest położony w centrum miasta Park im. Powstańców Wielkopolskich. Założony został w okresie drugiej wojny światowej na miejscu ogrodów należących do kościoła farnego. Głównym jego projektantem był inż. Józef Marciniec – dyrektor Szkoły Ogrodniczej, który przeniósł do parku liczne krzewy i rośliny ze zniszczonych ogrodów szkolnych.

Józef Marciniec był również projektantem kilku innych kompleksów zieleni na terenie Koźmina Wielkopolskiego – parku na Nowym Rynku, otoczenia basenu kąpielowego przy ul. Pleszewskiej oraz nowego cmentarza przy zbiegu ulic Poznańskiej i Łącznej.

Park Powstańców Wielkopolskich jest urządzony w stylu francusko-angielskim, a jego osią kompozycyjną jest aleja strzyżonych grabów biegnąca od położonej na północnym skraju parku fontanny do małego pawilonu przeznaczonego na letnie koncerty. Aleja grabowa została posadzona około 1910 roku. W 2003 roku białoruski rzeźbiarz Igor Zasimowich wykonał kamienną fontannę, którą można podziwiać w północnej części parku przy ul. Boreckiej. Ozdobą parku są nie tylko starannie dobrane, unikatowe gatunki drzew i krzewów, ale także urokliwy staw i piękna aleja róż. W 2006 roku park powiększono od strony południowej i wytyczono alejki do ul. Zamkowej.

Starannie dobrane grupy drzew i krzewów wraz z lustrzaną powierzchnią stawu emanują nastrój spokoju i wytchnienia. Stąd park ten jest ulubionym miejscem spacerów koźminian.

Opisując tereny zielone nie sposób pominąć Koźmińskiego Ogrodu Działkowego im. Powstańców Wielkopolskich, który należy do najstarszych w Europie. Dokument potwierdzający powstanie koźmińskich ogrodów pochodzi z 14 czerwca 1824r.

Ciekawie prezentują się również kompleksy parkowe, stanowiące otoczenie pałaców w Orli, Starej Obrze, Dębiogórze i Psim Polu. Jednak najciekawsze gatunki drzew znajdują się w parku krajobrazowym otaczającym pałac w Borzęciczkach. Park założony został w końcu XVIII w. przez Radolińskich, a powiększony w 1855r. Na obszarze ponad 19 ha parku znajdują się trzy stawy i wiele okazów drzew o pomnikowych rozmiarach. m.in. mający w obwodzie ponad 5 metrów dąb szypułkowy.

Nawiązując do tradycji, po 1989 roku koźmiński samorząd  dbał o to, by w mieście  powstawały kolejne tereny zielone. W części ogrodu należącego niegdyś do zakonu bernardynów  przy kościele klasztornym urządzono Park Przyjaźni, upamiętniający współpracę Koźmina Wielkopolskiego z zaprzyjaźnionymi miastami: Drimmelen, (Holandia), Bellheim i Bad Tennstedt (Niemcy), Balatonmariafurdo (Węgry). Na mostku łączącym dwa stawy umieszczono napis: “Runął mur, zbudowano most”. Przy zbiegu ulic Boreckiej i Jana Pawła II posadzono w 2006 roku dąb papieski oraz postawiono pomnik w postaci dziesiątki różańca, ku czci świętego Jana Pawła II. 

     

Gmina Koźmin Wlkp. wspólnie z Nadleśnictwem Jarocin zagospodarowała dla celów rekreacyjnych Lasek Orliński o powierzchni 36,52 ha, położony na północnym obrzeżu miasta. Urządzono dojazd, parking i ścieżki spacerowe.