logo kozmin
Unia EuropejskaElektroniczna Skrzynka PodawczaBiuletyn Informacji Publicznej

“Echo Koźmina”

Lokalny miesięcznik wydawany od sierpnia 1990r. Obecnie wydawcą miesięcznika jest Towarzystwo Miłośników Koźmina Wielkopolskiego. 
Przygotowywany przez zespół redakcyjny. Redaktor naczelny – Grzegorz Pierzchała. 
Adres redakcji: ul. Zamkowa 2, 63-720 Koźmin Wlkp.
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


 “Szkice Koźmińskie”

Półrocznik wydawany od 1988r . przez Towarzystwo Miłośników Koźmina Wlkp. oraz Urząd Miasta i Gminy Koźmin Wlkp. Przygotowywany przez zespół redakcyjny pod przewodnictwem dr.  Michała Pietrowskiego. Periodyk przybliża historię miasta, jego obiektów oraz związane z nim osoby.

Adres redakcji: ul. Stary Rynek 11 , 63-720 Koźmin Wlkp.,

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


“Goniec Koźmiński”

Bezpłatny informator Urzędu Miasta i Gminy Koźmin Wlkp. wydawany od czerwca 1991r. 
Ukazuje się nieregularnie. Redaktor Agnieszka Flejsierowicz
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Monografia Koźmina Wielkopolskiego i okolic 

To pierwsza, obszerna i szczegółowa publikacja przedstawiająca dzieje ziemi koźmińskiej od czasów najdawniejszych do 2005 roku. Jest to praca zbiorowa pod redakcją dr Michała Pietrowskiego i prof. dr hab.Andrzeja Wędzkiego. Książka liczy ponad 800 str.


Album pt. “Koźmin Wielkopolski na pocztówce i fotografii z lat 1898 – 1918” 

To  publikacja 91 pocztówek pochodzących z końca XIX i początku XX wieku, przedstawionych w układzie tematyczno – topograficznym. W kolejnych rozdziałach znajdziemy reprodukcje pocztówek, przedstawiających: panoramy miasta, Stary Rynek, kościoły, Zamek i ulice. Autor zamiesił także katalog oraz plan miasta Koźmina z 1911 r. Album jest przetłumaczony na język niemiecki. Autorem publikacji jest Daniel Szczepaniak, kustosz Muzeum Regionalnego w Krotoszynie. 


Ogrody naszego świata Radosława Barka 

To publikacja, która można polecić miłośnikom koźmińskich parków i ogrodów. “W Koźminie Wielkopolskim ogrody są tym, co stanowi o pięknie i niepowtarzalnym charakterze krajobrazu miasteczka …”- napisał autor we wstępie. Książka powstała w ramach projektu “Ogrody naszego świata, Koźmin Wlkp.”, nawiązującego do tradycji zakładania terenów zielonych w mieście przez uczniów i nauczycieli. Znajdziemy w niej opisy wszystkich parków i skwerków na terenie gminy, bogato ilustrowane. Autor przedstawił także sylwetkę Józefa Marcińca, dyrektora Szkoły Ogrodniczej w Koźminie Wlkp., a także sprawozdania z projektowania ogrodów szkolnych.


“Koźmin Wielkopolski w malarstwie Antoniego Górnika"

Krakowski malarz i rysownik jest absolwentem koźmińskiego liceum. Ogromny sentyment do naszego  miasta i spędzonych w nim lat młodości stał się dla Górnika inspiracją do stworzenia kilkunastu akwareli, prezentujących urocze zakątki i najpiękniejsze budowle Koźmina Wlkp. Publikacja to teczka  z 12 reprodukcjami obrazów mistrza. Znajdziemy wśród nich widziane oczami malarza: Zamek w porze wiosennej i zimowej, ratusz nocą, liceum, wiatrak, kościół farny itp. Wstęp do publikacji i życiorys artysty opracował Michał Pietrowski. Karty są opublikowane w formacie A 4.    W związku z wyczerpaniem się nakładu pierwszego wydania teki Antoniego Górnika, w październiku 2012 r. ukazała się druga teka. Zawiera ona 21 obrazów, przedstawiających widoki miasta, a także te miejsca, które zniknęły z koźmińskiego pejzażu m.in. synagoga i kościół ewangelicki.  Wydawcą jest Urząd Miasta i Gminy Koźmin Wlkp. i Muzeum Ziemi Koźmińskiej.


“Koźmińskie drogi ku niepodległości” dr Michał Pietrowski

Album został wydany z okazji 100.rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości i 100.rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Prezentuje udział koźminian w w walkach niepodległościowych w ramach Powstania Wielkopolskiego 1918/1919. Autor szczegółowo przedstawił sytuację społeczno-gospodarczą na ziemi koźmińskiej, walkę z pruskim zaborcą oraz przygotowania do wybuchu Powstania Wielkopolskiego, jego, przebieg i skutki.  Rok wydania 2018.

 

Muzeum Ziemi Koźmińskiej

W 2024 roku z  okazji 35-lecia Muzeum Ziemi Koźmińskiej został wydany album ilustrujący historię muzealnictwa w Koźminie. Wydawnictwo składa się z pięciu rozdziałów, które poprzedza słowo wstępne burmistrza Macieja Bratborskiego oraz autora dra Michała Pietrowskiego.

35lat Muzeum Ziemi Kozminskiej 29

 

 

Sprzedaż regionalnych wydawnictw prowadzi Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Koźmin Wielkopolski,  ul. Zamkowa 2a