logo kozmin
Unia EuropejskaElektroniczna Skrzynka PodawczaBiuletyn Informacji Publicznej
W sobotę, 8 czerwca koźmiński dworzec kolejowy przeżył wyjątkowe oblężenie. Setki koźminian i gości, którzy przyjechali do naszego miasteczka pociągiem turystycznym Ziemianin – obejrzało scenę złapania i osądzenia niejakiego Jaroty z Krotosza. Ten to rozbójnik i zdrajca, naradził się legendarnemu Maćkowi Borkowicowi. Za zdradę, na oczach wszystkich został skazany na śmierć poprzez ścięcie głowy.


Tuż przed godz. 14.00 na stację w Koźminie Wlkp. wjechał barwny "Ziemianin", ciągnięty przez zabytkową parową lokomotywę wolsztyńską. Jakież było zaskoczenie mieszkańców naszego miasteczka, gdy okazało się, że wraz z gośćmi, pociągiem przyjechał długo poszukiwany przez Maćka Borkowica – zdrajca Jarota z Krotosza.

Gościna św. Wawrzyńca, osądzenie i skazanie poprzez ścięcie Jaroty  z Krotosza – to elementy widowiska plenerowego, jakie przygotowali uczniowie Gimnazjum im. Zjednoczonej Europy i Gimnazjalnej Grupy Teatralnej „10.50”  na przyjazd turystów z Poznania.

Goście z dużym zainteresowaniem obejrzeli popisy gimnazjalnej grupy cyrkowej  i wysłuchali koncertu  flażolecistek z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego im. Marii Konopnickiej w Borzęciczkach. Z ogromnym apetytem jedli także pajdy pysznego wiejskiego chleba ze smalcem i kiszone ogórki lub pajdy z miodem z miejscowej pasieki. Przy okazji gimnazjalistki w strojach ludowych rozdawały informatory, promujące Ziemię Koźmińską.

- Serdecznie dziękujemy za tak wspaniałe przyjęcie w Koźminie Wielkopolskim. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem, tego, co zobaczyliśmy i usłyszeliśmy! – dziękował Patryk Skopiec, organizator, przedstawiciel Instytutu Rozwoju i Promocji Kolei w Poznaniu.

Aż żal było się rozstawać. Niestety, nieubłaganie, czas postoju na koźmińskim dworcu dobiegł końca. Sygnał odjazdu dał Maciej Bratborski, burmistrz Koźmina Wlkp. i pociąg ruszył w dalszą drogę.

Impreza plenerowa na dworcu kolejowym została przygotowana we współpracy: Urzędu Miasta i Gminy Koźmin Wielkopolski z Gimnazjum im. Zjednoczonej Europy w Koźminie Wielkopolskim i Zespołu Szkolno- Przedszkolnego im.Marii Konopnickiej w Borzęciczkach. 


 
                   

Tekst i foto: Agnieszka Flejsierowicz
Data publikacji: 13.06.2013r.