logo kozmin
Unia EuropejskaElektroniczna Skrzynka PodawczaBiuletyn Informacji Publicznej
16 kwietnia w Gimnazjum im. Zjednoczonej Europy w Koźminie Wlkp. odbyły się  warsztaty „Chemii w małej skali”. Prowadzący zajęcia Łukasz Sporny i Piotr Wróblewski, są pracownikami naukowymi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.W naszym gimnazjum gościli po raz trzeci ze względu na duże zainteresowanie warsztatami chemicznymi. W tym roku wzięło w nich udział 83 uczniów.

Uczniowie klas I i II podczas dwugodzinnych warsztatów samodzielnie wykonywali doświadczenia, pod nadzorem prowadzących. Młodzież klas III miała okazję utrwalić  wiadomości praktyczne, tym samym przygotowując się  do egzaminu.  Niektóre z eksperymentów wywoływały w uczestnikach wiele emocji, były to m.in.: „strzelające korki” -  badanie mieszaniny kwasku cytrynowego i sody , „badanie palności butanu”, wpływ tlenków azotu na substancje roślinne,i inne.

Wspaniałą atmosferę warsztatów zapewniły nie tylko ciekawie przygotowane doświadczenia ale także humor prowadzących i radość z udanych doświadczeń .

Bardzo dużym zainteresowaniem naszych uczestników cieszył  się również  pokaz doświadczeń w wykonaniu prowadzących i uczniów, który odbył się po zajęciach warsztatowych. Pokaz oparty był głównie o badanie palności różnych gazów.                

Tekst i foto: Paulina Brdys

Data publikacji 22.04.2013