logo kozmin
Unia EuropejskaElektroniczna Skrzynka PodawczaBiuletyn Informacji Publicznej
Urząd Miasta i Gminy wydał publikację poświęconą starym odmianom jabłoni, rosnących w sadach i ogrodach na terenie miasta i gminy Koźmin Wielkopolski. Tę niewielką, 16-stronicową broszurę, autorstwa Stefana Kaźmierczaka można kupić w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Koźmin Wielkopolski oraz w Punkcie Informacyjnym UMiG.

Inspiracją do publikacji stał się konkurs, który w 2008r. ogłosił Urząd Miasta i Gminy wraz ze Społecznym Komitetem na Rzecz Utworzenia Parku Kulturowego Koźmin Wlkp. – Małe Miasto – Ogrody Naszego Świata. Celem konkursu było dotarcie do starych odmian drzew owocowych. W konkursie wzięło udział 8 uczestników i okazało się, że zgłoszenia zdominowały jabłonie.

Już w trakcie konkursu pojawił się pomysł, aby odmłodzić, często już zapomniane odmiany starych drzew owocowych i z wyhodowanych drzewek posadzić sad. Pomysł udało się zrealizować. W październiku 2010 r. Urząd Miasta i Gminy przekazał Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych 190 sztuk drzewek owocowych, wyhodowanych z jabłoni, zgłoszonych w konkursie.

W ubiegłym roku jabłonie w sadzie przy Zamku po raz pierwszy zaowocowały.

W wydanej broszurze znajdziecie Państwo więcej informacji o konkursie i całym projekcie, a także szczegółową charakterystykę rosnących w sadzie gatunków jabłoni. Ciekawie zaprezentowana jest również historia ogrodów zamkowych przedstawiona przez dr Wojciecha Łukomskiego.

Oprócz autora, notki w publikacji zamieścili również: burmistrz Maciej Bratborski, dr Radosław Barek i Piotr Doczekalski.

Cena publikacji: 7,80 zł

Tekst i foto: A. Flejsierowicz
Data publikacji: 27.02.2013r.