logo kozmin
Unia EuropejskaElektroniczna Skrzynka PodawczaBiuletyn Informacji Publicznej

Ważne informacje

Uczniowie SP Nr 3, jako jednej z 226 szkół podstawowych Wielkopolski uczestniczyli  w roku szkolnym 2013/2014 w I edycji projektu Cyfrowej Dziecięcej Encyklopedii Wielkopolan. Wybrali ze swojego regionu bohaterów, opracowali pod okiem swoich opiekunów Małgorzaty Garlińskiej i Alicji Gawrońskiej ich biogramy, przeprowadzając wywiady, uczestnicząc w różnych spotkaniach i dokumentując to elektroniczne. Byli to: Wacław Świętek, Jan Piela, Albin Batycki i Józef Marciniec. Efekty pracy projektu można obejrzeć na stronie www.cdew.pl oraz www.encyklopediawielkopolan.pl.

W bieżącym roku szkolnym uczniowie klas czwartych i piątej biorą udział w II edycji tego projektu.

Grupa Małgorzaty Garlińskiej opracowuje biogramy dwóch postaci: Jadwigi Kurzawskiej i Marii Domicz.

Jadwiga Kurzawska zawsze na pierwszym miejscu stawiała pomoc ludziom. Ukończyła szkołę pielęgniarską w Poznaniu. Była współzałożycielką, a następnie kierownikiem koźmińskiego PCK. Kierowała punktem opieki nad chorymi w domu. Prowadziła szkolenia pracowników Straży Pożarnej związane z udzielaniem pierwszej pomocy poszkodowanym. Była inicjatorką Stowarzyszenia Diabetyków w Koźminie Wlkp. Współpracowała z Klubem Seniora w naszym mieście. Zmarła w 2007 roku.

Maria Domicz żyła w latach 1932- 2004. Uzyskała tytuł magistra geografii na UAM  w Poznaniu. Od 1975 roku do 1991 roku pełniła funkcję dyrektora LO w Koźminie Wlkp. Była członkiem Towarzystwa Miłośników Koźmina Wlkp., pracowała w Koźmińskiej Fundacji Ochrony Zdrowia. Wiele serca i miejsca w życiu poświęciła harcerstwu. Pełniła wiele funkcji, m.in. Komendanta Hufca Koźmin, przewodniczącej Hufcowej Komisji Stopni Instruktorskich. Zorganizowała wiele form wypoczynku dla młodzieży, a na ponad 20 obozach pełniła funkcję komendanta.

Uczniowie nawiązali kontakt z rodzinami tych osób. Na podstawie dostępnych materiałów prasowych opracowali szkice biogramów.

Grupa Alicji Gawrońskiej opisuje ks. prałata Stanisława Goja, który żył w latach 1925 – 1997. Był pierwszym proboszczem parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Koźminie. Jako proboszcz odrestaurował dwa kościoły znajdujące się na terenie jego parafii tj. kościół poklasztorny pw. św. Stanisława oraz drewniany kościółek św. Trójcy na cmentarzu. Ponadto opracowany jest biogram doktora Władysława Bąka, który żył w latach 1913 – 1989. Był pierwszym lekarzem, który zajął się po II wojnie światowej organizacją koźmińskiego szpitala. Uczniowie przeglądali kroniki szkolne oraz odwiedzili Bibliotekę Publiczną Miasta  i Gminy Koźmin Wlkp., gdzie poszukiwali informacji o swoich bohaterach. Ponadto spotkali się z Markiem Wiecznym, kościelnym parafii św. Stanisława. Zapoznał on przybyłych na spotkanie z cennymi materiałami związanymi z ks. prałatem Stanisławem Gojem. Podczas zajęć w terenie dokonano dokumentacji fotograficznej miejsc związanych z działalnością opisywanych postaci. Zaplanowane jest zwiedzanie Muzeum Ziemi Koźmińskiej oraz przeprowadzenie wywiadu z córką doktora Władysława Bąka, Jolantą Cyunczyk. Uczniowie spotkali się również z p. Izabelą Stanisławską, która jest redaktorem Echa Koźmina. Przekazała ona  informacje na temat przeprowadzania wywiadów.

Ponadto uczestnicy projektu przygotowali dziewięć pytań o różnym poziomie trudności  z dziedzin: legendy i podania lokalne, geografia i biologia regionu oraz wiedzy ogólnej  o regionie. Każdy zespół opracował również zadanie matematyczne.