logo kozmin
Unia EuropejskaElektroniczna Skrzynka PodawczaBiuletyn Informacji Publicznej
W sobotę, 27 września odbyły się uroczyste obchody 110.rocznicy urodzin w Koźminie Janiny Kłopockiej, twórczyni Znaku Rodła. Aby uczcić pamięć artystki i wielkiej patriotki - mieszkańcy Ziemi Koźmińskiej i członkowie Stowarzyszenia Rodu Kłopockich ufundowali tablicę pamiątkową jej poświęconą. Odsłonięcie tablicy i poświęcenie było najważniejszym punktem uroczystości. W tym dniu odbyła się również oficjalna premiera pierwszej książki o życiu i twórczości Janiny Kłopockiej.

O godz. 10.00 w kościele farnym władze miasta, poczty sztandarowe i zaproszeni goście wzięli udział w uroczystej mszy św. za duszę Janiny Kłopockiej. Piękną oprawę muzyczną nabożeństwa na tę okazję przygotował Chór Mieszany im.Cz. Czypickiego. Następnie wszyscy  goście na czele z Koźmińska Orkiestrą Dętą udali się pod salę widowiskowo-kinową "Mieszko" przy ul.Boreckiej. To właśnie na budynku koźmińskiego kina zawisła tablica Janiny Kłopockiej.

Odsłonięcia tablicy dokonali Maciej Bratborski, Burmistrz Miasta i Gminy Koźmin Wielkopolski oraz Krzysztof Kłopocki, Przewodniczący Stowarzyszenia Rodu Kłopockich. Tablicę poświęcił ksiądz dziekan Marek Spychała.

Tablica jest wykonana z granitu kaszmir white z elementem szkła hartowanego na którym znajduje się wizerunek Janiny Kłopockiej i Znak Rodła. W treści czytamy:

"Janina Kłopocka urodzona w 1904r. w Koźminie Wlkp., zmarła w 1982r. w Henrykowie k.Warszawy. Pochowana w Oleśnie.  Wybitna artystka, grafik, twórczyni Znaku Rodła, patriotka, działaczka Związku Polaków w Niemczech. W latach 1940-1944 uczestniczyła w ruchu oporu w Warszawie. Dorastała w Berlinie, lecz kochała wszystko co polskie i słowiańskie."
Na pamiątkę 110. rocznicy urodzin społeczność Koźmina i Stowarzyszenie Rodu Kłopockich. " 

Dalsza część uroczystości odbyła się w kinie "Mieszko". Po powitaniach, prelekcję poświęconą biografii Janiny Kłopockiej wygłosił autor książki - Tomasz Lissowski z Warszawy. Wszystkim gościom bardzo podobał się okolicznościowy program artystyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej Nr 1 w Koźminie Wlkp. im.Strajku Dzieci Koźmińskich 1906-1907 i Gimnazjum im.Zjednoczonej Europy. Gromkie brawa wzbudził także występ zespołu "Rodlanie" z Zakrzewa.

Z tek okazji Stowarzyszenie Rodu Kłopockich uhonorowało osoby zaangażowane w przygotowanie uroczystości i kultywowanie pamięci o autorce Znaku Rodła, medalami okolicznościowymi.

Jubileusz 110.lecia urodzin Janiny Kłopockiej zgromadził w Koźminie Wielkopolskim przedstawicieli środowiska przyjaciół Rodła z różnych stron Polski: z Wrocławia, Warszawy, Szczecina, Zakrzewa,  a także z Berlina. 

Data publikacji: 29.09.2014r.
Tekst i foto: Agnieszka Flejsierowicz