logo kozmin
Unia EuropejskaElektroniczna Skrzynka PodawczaBiuletyn Informacji Publicznej
8 czerwca, bracia kurkowi z Koźmina obchodzić będą swoje, najważniejsze w roku święto  - Strzelanie Królewskie.  Zawody odbywają się co roku w Zielone Świątki i mają na celu wyłonienie Króla, który pełni tą zaszczytną funkcję przez cały rok.Bracia zbiorą się pod domem Króla A.D. 2013 – brata Artura Bobusi. Po tradycyjnym wystrzale z armaty przejdą ulicą Klasztorną, pod Pomnik Wolności, gdzie delegacja Bractwa złoży kwiaty.

Przemarsz ulicami miasta uświetni Orkiestra Towarzystwa Muzycznego im. Mariana Zielińskiego ze Śremu.Przemarsz poprowadzi komendant bractwa – brat Sławomir Minta.

Następnie bracia, ulicą Staszica, Rynek oraz Zamkową przejdą do koźmińskiej Fary, gdzie ks. Zygmunt Lewandowski, o godz. 11.15, odprawi uroczystą mszę św. w intencji żyjących i zmarłych braci oraz ich rodzin.

Po mszy św., około godz. 12.15, pod kościołem, orkiestra wykona kilka utworów dla mieszkańców miasta, których serdecznie zapraszamy zarówno na mszę, jak i do obejrzenia przemarszu.

Po mszy św. bracia, prowadzeni przez orkiestrę ze Śremu, ulicą Farną, Krotoszyńską  i Bractwa Kurkowego przemaszerują na strzelnicę, gdzie po powitaniu gości rozpoczną się zawody strzeleckie.

Pierwsze strzały, do Tarczy Honorowej,  oddadzą zaproszeni goście oraz niektórzy bracia. Po strzelaniu rozpocznie się uroczysta detronizacja Króla A.D. 2013 i rozpoczną się strzelania do Tarczy Królewskiej.  

Około godz. 1500, po proklamacji Króla A.D.2014, bracia przystąpią do strzelań do Tarczy Brackiej, Tarczy, Rodzinnej i tradycyjnie do Kura.

Około godz. 1730, po wręczeniu nagród i dekoracji zwycięzców, nastąpi oficjalne zakończenie zawodów.

Tekst: Paweł Flejsierowicz

Data publikacji 27.05.2014r.