logo kozmin
Unia EuropejskaElektroniczna Skrzynka PodawczaBiuletyn Informacji Publicznej
3 maja jest dniem niezwykle ważnym dla każdego Polaka. Koźmińscy harcerze zaprosili w tym ważnym dniu do naszego miasta płk. Jana Podhorskiego – związanego z Koźminem żołnierza wyklętego, członka Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych oraz powstańca warszawskiego. W godzinach popołudniowych w sali kina „Mieszko” odbyło się spotkanie, będące okazją do głębszego poznania wyjątkowego i niezwykle dynamicznego losu pułkownika.

Podczas dwugodzinnej rozmowy zebrani goście odbyli wędrówkę po najważniejszych etapach jego życia. Pan Podhorski w niezwykle barwny i interesujący sposób podzielił się ze zebranymi swoimi wspomnieniami, dotyczącymi zarówno dzieciństwa, młodzieńczej aktywności w z ZHP, a także działalności podczas II wojny światowej. W swej opowieści w sposób szczególny podkreślał lata, podczas których przebywał w naszym mieście, prowadząc tu działalność konspiracyjną w małym sabotażu. Dzięki tym wspomnieniom zebrani mogli dowiedzieć się wielu interesujących faktów o naszej Małej Ojczyźnie.

Opowieściom płk. Podhorskiego przysłuchiwali się nie tylko harcerze, ale również licznie przybyli koźminiacy, udowadniając, że historia, zarówno naszego miasta, jak i kraju, nie jest nikomu obojętna. Ta żywa lekcja historii z pewnością pozostanie na długo w pamięci zebranych słuchaczy.

     

           


Data publikacji 27.05.2014r.
Czuwaj!
pwd. Maria Styburska