logo kozmin
Unia EuropejskaElektroniczna Skrzynka PodawczaBiuletyn Informacji Publicznej

Burmistrz Maciej Bratborski i przedstawiciele Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych gościli w partnerskim Związku Gmin Bad Tennstedt. Na zaproszenie tamtejszego burmistrza nasi strażacy uczestniczyli w regionalnym obozie strażackim młodzieży z rejonu Związku Gmin Bad Tennstedt.

 

 

 

 Na obozie, który odbył się w dniach od 22 do 24 czerwca w Kirchheilingen naszą gminę reprezentowali młodzi strażacy z OSP: Wrotków, Gościejew i Koźmin Wielkopolski.  Po dotarciu na miejsce i zakwaterowaniu w namiotach koźmińską delegację powitał Burmistrz Bad Tennstedt Thomas Frey.

 W piątkowy wieczór strażacy wzięli udział w ćwiczeniach przygotowujących do zawodów strażackich zaplanowanych na następny dzień. W sobotę strażacy z miasta i gminy Koźmin Wielkopolski startowali w zawodach, a wieczorem odbyło się wspólne ognisko i grill. W niedzielę koźminianie zwiedzili remizę Straży Pożarnej Bad Tennstedt. Po wymianie upominków wyruszyli w podróż do domu.

 Współpraca partnerska Koźmina Wlkp. z niemieckim Związkiem Gmin Bad Tennstedt rozpoczęła się prawie 20 lat temu.  W 1999r. samorządy podpisały formalną umowę o współpracy. Na przestrzeni lat stosunki miedzy samorządami były bardziej lub mniej intensywne. Ciekawym przedsięwzięciem była wspólna grupa cyrkowa złożona z uczniów koźmińskiego gimnazjum i szkół w Kirchheilingen i Niddatal, mająca za sobą udane występy zarówno w Polsce, jak i w Niemczech.Wszystko zmierza do tego, by kontakty partnerskie pomiędzy Koźminem Wlkp., a Związkiem Gmin Bad Tennstedt znów nabrały intensywnego charakteru.

Podczas wizyty rozmawialiśmy z przedstawicielami Związku Gmin o rozszerzeniu partnerstwa na inne obszary działania. Teraz obie strony mają się zastanowić nad tym, na jakich płaszczyznach chciałyby współpracować. Podczas następnego oficjalnego spotkania wypracujemy plan współpracy na następny rok. - podsumowuje wizytę Maciej Bratborski. - Na razie chęć współdziałania zadeklarowali przedstawiciele ochotniczych straży pożarnych. W przyszłym roku jest  planowany przyjazd młodzieży niemieckiej na obóz młodzieżowych drużyn pożarniczych do Koźmina Wlkp.

2018-06-27

Tekst : UMIG

Foto: Szymon Sikora