logo kozmin
Unia EuropejskaElektroniczna Skrzynka PodawczaBiuletyn Informacji Publicznej
Od 1 września koźmińskie przedszkolaki rozpoczną zajęcia w nowym przedszkolu przy ul.Boreckiej.  Jesienią  naukę rozpocznie tu 240 dzieci w wieku od 2 do 5 lat. Budowa nowego obiektu trwała niespełna rok i  kosztowała 3 mln zł, z czego 1,8 mln gmina pozyskała z pożyczki unijnej JESSICA.
   
Zmodernizowany i zaadaptowany  na nowo budynek dawnego ośrodka zdrowia robi duże wrażenie. Przechodząc ulicą Borecką nie sposób nie zauważyć korzystnej zmiany, jaka nastąpiła w tej części  miasta. W ciągu dziesięciu miesięcy  powstał nowoczesny, dwuskrzydłowy obiekt przedszkola, otoczony miejscami parkingowymi i dużym, kolorowym placem do zabawy.
Część placu zabaw od strony ul. Boreckiej jest wyposażona w urządzenia dla najmłodszych dzieci, natomiast za budynkiem przedszkola są zamontowane urządzenia do zabawy i ćwiczeń dla starszych przedszkolaków. – mówi Lidia Kwaśnik, dyrektor przedszkola.

Jeszcze większe wrażenie robi wnętrze nowego przedszkola. Szerokie korytarze, przestronne sale przedszkolne, utrzymane w ciepłej kolorystyce z pewnością zachęcą dzieci  do codziennego uczęszczania do przedszkola.Do dyspozycji przedszkolaków będzie 11 sal przedszkolnych, wszystkie z  dostępem do toalet.  Jedna sala jest przeznaczona do nauki języka. - W nowym roku szkolnym dzieci od 3 roku życia będą dwa razy w tygodniu uczęszczać  na zajęcia z j. angielskiego – zapewnia dyrektor Lidia Kwaśnik. Pomyślano także o oddzielnych pokojach do leżakowania -  jednym dla dwulatków i drugim dla starszych dzieci.


  


Na parterze zlokalizowano salę widowiskową na około 80 miejsc, w której będą się odbywać okolicznościowe spotkania, akademie i imprezy. 

By zapewnić  przedszkolakom maksymalne bezpieczeństwo każdą salę wyposażono w domofon. Na co dzień drzwi do nowego przedszkola będą zamknięte, a opiekunowie, odbierając dzieci  będą musieli zadzwonić bezpośrednio do sali, w której przebywa ich maluch.

Najniższą kondygnację  budynku zagospodarowano na zaplecze kuchenne. Przestronna kuchnia z wydzielonymi pomieszczeniami, nowocześnie wyposażona umożliwia wypełnianie dobrych praktyk higienicznych i żywieniowych. – Wreszcie wszystkie przedszkolaki będą spożywały posiłki w budynku w którym znajduje się kuchnia i nie  będzie konieczności przewożenia żywności.- mówi  z zadowoleniem dyrektor przedszkola. 

W nowym obiekcie podniesie się także komfort pracy kadry pedagogicznej i wszystkich pracowników przedszkola , dla których  przeznaczono poddasze nowego budynku. Tam będzie mieścił się pokój nauczycielski, pokój socjalny, gabinet dyrektora i inne gabinety. 


Nowe przedszkole ruszy z dniem 1 września. Obecnie trwa przeprowadzka i urządzanie obiektu, by wszystko było gotowe na przyjęcie dzieci. Jak zapewnia pani dyrektor, jesienią, gdy przedszkolaki zaaklimatyzują  się w nowych wnętrzach, zostanie zorganizowany dzień otwarty dla wszystkich mieszkańców gminy Koźmin Wlkp. 

  Data publikacji 18.08.2015r.
Tekst i foto: Agnieszka Flejsierowicz