12 grudnia w koźmińskiej bibliotece odbyło się spotkanie pt.„WIZJE ROZWOJU ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO KOŹMINA WIELKOPOLSKIEGO.” Burmistrz zaprosił na to spotkanie radnych Rady Miejskiej i Rady Powiatu, przedstawicieli lokalnych organizacji pozarządowych oraz dziennikarzy.
W pierwszej części spotkania przedstawiono efekty współpracy, jaką w ubiegłym roku Urząd Miasta i Gminy Koźmin Wielkopolski nawiązał z Wydziałem Architektury Politechniki Krakowskiej. O tym jak doszło do tej współpracy mówił wiceburmistrz Jarosław Ratajczak.
Jeden z poznańskich architektów, podpowiedział nam, że Instytut Projektowania Urbanistycznego Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej chce popracować nad koncepcją urbanistyczną miasta w ścisłej współpracy z samorządem. Nawiązaliśmy kontakt z dr inż.arch. Kingą Racoń - Leją. Pod kierunkiem Pani Doktor grupa studentów III roku - w ramach zajęć semestralnych - opracowała koncepcje nowego zagospodarowania i rozwoju przestrzennego Koźmina Wielkopolskiego.

Podczas czwartkowego spotkania studenci zaprezentowali swoje wizje rozwoju naszego miasta. W spotkaniu uczestniczyli także opiekunowie projektu dr inż.arch Kinga Racoń -Leja i mgr Damian Poklewski-Koziełł.

W drugiej części spotkania koźminianka, architekt Kamila Krzyżanowska przedstawiła wizualizację nowych rozwiązań przestrzennych na Starym Rynku , które opracowuje na zlecenie Burmistrza Miasta i Gminy Koźmin Wlkp. Projekt przewiduje, w centralnym miejscu Starego Rynku duży plac, na którym będą mogły odbywać się imprezy masowe, jarmarki itp. W nawiązaniu do lokalnej historii pani architekt zaproponowała odtworzenie na rynku pomnika Jana Nepomucena i zlokalizowanie płaskorzeźby ratusza, który w przeszłości stał w centrum miasta, lecz spłonął w pożarze. Ponadto zaplanowano fontanny, ogródki gastronomiczne, strefy zielone, a także miejsca parkingowe.
Przebudowa koźmińskiego rynku będzie podzielona na etapy. W pierwszej kolejności - już w przyszłym roku - samorząd planuje przenieść przystanki autobusowe poza obszar rynku, na ul.Krotoszyńską.
Koncepcja rewitalizacji rynku wywołała gorącą dyskusję. Uczestnicy spotkania chętnie dzielili się swoimi sugestiami. Padały głosy w dyskusji, aby ograniczyć liczbę miejsc parkingowych w centrum, by koźmiński rynek w nowej odsłonie był raczej wizytówką miasta, miejscem relaksu dla mieszkańców, a nie parkingiem. Czwartkowe spotkanie było wstępem do szerszej dyskusji na temat przyszłości Starego Rynku.












Tekst i foto: Agnieszka Flejsierowicz