logo kozmin
Unia EuropejskaElektroniczna Skrzynka PodawczaBiuletyn Informacji Publicznej

Ważne informacje

W sobotę, 24 września w sali widowiskowo-kinowej "Mieszko" wystąpił węgierski chór Calypso z Marcali. Chórzyści po raz drugi koncertowali w Koźminie Wielkopolskim, pierwszy ich występ odbył się w 2010 roku.

Węgierski chór odwiedzili Ziemię Krotoszyńską w ramach współpracy partnerskiej Powiatu Krotoszyńskiego i Związku Gmin Marcali. Podczas kilkudniowej wizyty wystąpił z koncertem w Koźminie Wielkopolskim i Sulmierzycach.

Występ w Koźminie Wielkopolskim został przyjęty przez publiczność z entuzjazmem – chór Calypso prezentuje bowiem wysoki poziom artystyczny. Powstał na początku lat 90-tych minionego wieku. Od samego początku regularnie uczestniczył w koncertach, spotkaniach chóralnych i festiwalach. Dobór repertuaru i profesjonalizm wykonania przyniósł wiele sukcesów, nie tylko na scenach węgierskich, ale także za granicą. W ich repertuarze znajdują się pieśni ludowe, kościelne, lekka muzyka chóralna, jazz, spirituals i znane przeboje. Na swoim koncie mają też szereg nagród, w tym „certyfikat chóru koncertowego”. Obecnie Calypso liczy około trzydziestu chórzystów.

Wraz z chórem Calypso do naszego miasta przyjechała sześcioosobowa delegacja z miejscowości Batalonmariafurdo. Od 2007 roku Miasto i Gmina Koźmin Wielkopolski z powodzeniem realizuje współpracę partnerską z tą węgierską miejscowością. W ramach partnerstwa jest prowadzona wymiana młodzieży, ochotniczych straży pożarnych, a także zespołów muzycznych. Spotkanie w Koźminie Wielkopolskim było okazją do omówienia planów współpracy na najbliższą przyszłość.

Foto: Małgorzata Krupa. Starostwo Powiatowe w Krotoszynie