logo kozmin
Unia EuropejskaElektroniczna Skrzynka PodawczaBiuletyn Informacji Publicznej
(Nie)obecni - historia koźmińskich Żydów

W koźmińskiej bibliotece została otwarta wystawa "(Nie)obecni - historia koźmińskich Żydów". 12 października odbył się wernisaż wystawy, której autorem jest Paweł Bajerlein - Lider Dialogu, opiekun cmentarza żydowskiego w Koźminie Wlkp, odpowiedzialny za jego inwentaryzację w latach 2020-2022, koordynator lokalny wizyty “Muzeum na kółkach” w Koźminie Wlkp. Wystawę można zwiedzać do 10 listopada w godzinach pracy biblioteki.

W wernisażu uczestniczyło wielu zaproszonych przez autora gości, których powitała Justyna Kląskała, kierowniczka biblioteki. Następnie Paweł Bajerlein , opowiedział o tym, jak powstawała ta - jedyna w swoim rodzaju ekspozycja - opowiadająca o codziennym życiu społeczności żydowskiej w naszym mieście. Burmistrz Maciej Bratborski pogratulował autorowi wystawy tej ciekawej inicjatywy, która przypomina i utrwala obecność mniejszości żydowskiej w historii Koźmina.

Na wystawie można znaleźć wiele fotografii, wspomnień i ciekawostek z życia codziennego rodzin żydowskich np. słowa pieśni o Koźminie śpiewanej przez jedną z żydowskich rodzin w USA na zjazdach rodzinnych.

Zachęcamy do zwiedzenia wystawy.

Tekst: AFUMiG, foto: Iza Stanisławska