logo kozmin
Unia EuropejskaElektroniczna Skrzynka PodawczaBiuletyn Informacji Publicznej

Przebudowa budynku użyteczności publicznej przy ul. Floriańskiej, odrestaurowana willa starosty przy ul. Boreckiej, budowa Parku Doliny Orli, remont pomieszczenia socjalnego przy koźmińskim basenie czy modernizacja Muzeum Ziemi Koźmińskiej – to tylko niektóre inwestycje, jakie gmina Koźmin Wielkopolski zrealizowała w tym roku. To rekordowy rok pod względem przeprowadzonych przedsięwzięć.

Maciej Bratborski, burmistrz Koźmina Wielkopolskiego podsumował inwestycje zrealizowane w gminie w bieżącym roku i opowiedział o planach na rok 2024. Jedną z flagowych inwestycji, jakie niedawno zrealizowano w mieście kwiatów i zieleni, była kompleksowa modernizacja willi przy ul. Boreckiej, w której obecnie mieszczą się siedziby Rady Miejskiej i Urzędu Stanu Cywilnego oraz biura Urzędu Miasta i Gminy, realizujące zadania ewidencji ludności i dowodów osobistych.

Willa została kupiona bez planu na jej zagospodarowanie, jednak rozrastająca się biurokracja i potrzeby zatrudnienia nowych pracowników sprawiły, że pojawiła się konieczność zaangażowania dodatkowych pomieszczeń, które właśnie tam znalazły swe miejsce – opowiadał Maciej Bratborski. Inwestycja została tegorocznym finalistą konkursu Modernizacja Roku & Budowa XXI w.

Gruntownej modernizacji wymagał też obiekt przy ul. Floriańskiej, gdzie swoją siedzibę mają Koźmińskie Usług Komunalne, Gminny Ośrodek Sportu i Hufiec ZHP. Obiekt został przebudowany i rozbudowany. Wyremontowany budynek zyskał zupełnie nowe oblicze, jest przestronny, nowoczesny i funkcjonalny.

Park Doliny Orli i basen

Kolejną wyczekiwaną inwestycją jest budowa Parku Doliny Orli. – Ta inwestycja była planowana od 20 lat. Park Doliny Orli zdecydowanie podnosi walory turystyczne i rekreacyjne Koźmina Wlkp. – stwierdził Maciej Bratborski. Na ten moment zakończono prace budowlane, w nadchodzącym roku planowane jest wykonanie małej architektury, oświetlenia oraz aranżacja zieleni. Remontu doczekał się też basen miejski. Na miejskiej pływalni wyremontowano budynek, w którym mieści się część technologiczna uzdatniania wody, oraz zaplecze socjalne dla pracowników i ratowników.

27072023parkdoliny orli3

Drogi i odnawialne źródła energii

Nie zapomniano też o drogach. Modernizacji doczekały się drogi w Czarnym Sadzie, Dębowcu i Wyrębinie. – Lwia część nakładów finansowych pochodzi ze środków zewnętrznych, udało nam się skończyć modernizację drogi w Czarnym Sadzie, wartość tej inwestycji to ok. 3 mln zł, z czego 2,7 mln pozyskaliśmy z zewnątrz – tłumaczył burmistrz Koźmina Wlkp. W kolejnym roku planowane jest rozpoczęcie budowy drogi Dębowiec – Gałązki – Wrotków oraz odcinka z Góreczek do Wyrębina.

Postawiono również na nowoczesne źródła pozyskiwania energii. Na znaczniej części budynków użyteczności publicznej w gminie Koźmin Wlkp. założono panele fotowoltaiczne, by zyskać oszczędności związane z utrzymaniem tychże. W Szkole Podstawowej Nr 1 wymieniono też kocioł węglowy na ogrzewanie gazowe.

2023ogrzewaniegazowesp1

 

Muzeum Ziemi Koźmińskiej zyskuje nowe oblicze

Muzeum Ziemi Koźmińskiej przechodzi właśnie generalny remont, wszystkie pomieszczenia są remontowane. Koszt tej inwestycji to ok. 1 mln zł. – Zyskamy piękne pomieszczenia, gdzie będzie można eksponować historię Koźmina Wlkp. Dodatkowo na wieży koźmińskiego zamku zaaranżowany zostanie punkt widokowy, z którego będzie można podziwiać całą panoramę miasta – podkreślił burmistrz Koźmina Wlkp. Na ten gruntowny remont gminie udało się pozyskać dofinansowanie z Rządowego Programu Polski Ład.

Plany na 2024 rok

Okazuje się, że plany na nadchodzący rok w gminie Koźmin Wlkp. są równie ambitne jak te w roku bieżącym. Powstanie kompleks lekkoatletyczny przy Szkole Podstawowej nr 3, co wpłynie na rozwój młodych sportowców. Planowany jest też remont zabytkowego wiatraka przy ul. Wiatracznej w Koźminie Wlkp. Zwiedzający będą mogli zobaczyć urządzenia, które kiedyś były wykorzystywane przy produkcji mąki. Jest to jeden z nielicznych wiatraków typu koźlak w Wielkopolsce.

Z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków udało się gminie pozyskać pieniądze na gruntowną renowację ołtarza w Kościele pw. Św. Wawrzyńca oraz renowację dachu na drewnianym kościółku pw. Św. Rozalii w Serafinowie.

Inwestycją, w którą włodarz Koźmina Wlkp. włożył najwięcej energii, jest budowa obwodnicy, mimo że to zadanie nie należy do gminy, a do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. – Jest to inwestycja, której poświęciłem najwięcej czasu, wysiłku i zaangażowania. Jestem szczęśliwy, że doczekaliśmy się decyzji w tej sprawie. W tej chwili wojewoda rozpoczął procedurę wydawania pozwolenia na budowę – tłumaczył Maciej Bratborski.

W Koźminie Wlkp. powstaje też Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne. W przyszłorocznym budżecie zostały ujęte także dwie inwestycje dofinansowane z Polskiego Ładu – budowa kanalizacji na ulicach Lipowej, Wiśniowej i Kobylińskiej (kwota dofinansowania 1,9 mln zł) i modernizacja drogi Biały Dwór-Wyrębin (kwota dofinansowania 5,7 mln zł).

Jest to rekordowy rok pod względem wydatków inwestycyjnych w gminie Koźmin Wlkp. Ponad 30 mln złotych zostało wydane w tym roku i blisko 30 mln zaplanowaliśmy na inwestycje w roku 2024 – podsumował burmistrz Maciej Bratborski.

Artykuł opublikowany w Gazecie Lokalnej Krotoszyn