11 listopada wspólnie uczciliśmy Niepodległość. Gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się w koźmińskiej farze od krótkiego koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu Chóru Mieszanego im.Cz. Czypickiego. O godz.10.00 księża Adam Sośnicki i Marian Podlarz odprawili mszę św. w intencji Ojczyzny. We mszy uczestniczyły władze samorządowe, licznie przybyłe poczty sztandarowe, delegacje i mieszkańcy.
Przed kościołem zuchy z koźmińskiego hufca rozdawały wszystkim uczestnikom patriotycznego święta własnoręcznie wykonane biało-czerwone kotyliony, które przygotowały podczas warsztatów w ośrodku kultury.
Po mszy św. przedstawiciele instytucji, szkół i organizacji pozarządowych złożyli wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Wolności. Przy pomniku Koźmińska Orkiestra Dęta zagrała Mazurka Dąbrowskiego i Rotę.
Po oficjalnej części uroczystości - w Parku im. Powstańców Wielkopolskich - można było posilić się grochówką. Koła Gospodyń Wiejskich sprzedawały rogale i inne specjały w ramach IV Koźmińskiego Jarmarku Rogali.
O godz. 12.30 w kinie „Mieszko” młodzi aktorzy z Grupy Teatralnej 10.50, działającej przy Szkole Podstawowej Nr 3 wystąpili przez licznie zgromadzoną publicznością z krótką miniaturą teatralną, w której zadali pytanie o wolność. Jakie korzyści daje Polakom wolności? Do czego nas zobowiązuje?
Podziękowanie
Narodowe Święto Niepodległości to dzień pamięci o tych, którzy tę niepodległość Polsce wywalczyli. To także wspaniała okazja, by wyrazić swój patriotyzm i wspólnie, radośnie świętować wolność.
Burmistrz Miasta i Gminy serdecznie dziękuje mieszkańcom Miasta i Gminy Koźmin Wielkopolski, którzy uczestniczyli w tegorocznych obchodach Narodowego Święta Niepodległości, za obecność, za wywieszenie biało-czerwonych flag .
Szczególne podziękowania Burmistrz Miasta i Gminy składa osobom, organizacjom i instytucjom, które zaangażowały się w przygotowanie i organizację tegorocznych uroczystości:
Księżom Adamowi Sośnickiemu i Marianowi Podlarzowi,
delegacjom i pocztom sztandarowym,
Koźmińskiej Orkiestrze Dętej,
Chórowi Mieszanemu im. Czesława Czypickiego,
Komendzie oraz harcerzom Hufca ZHP im. Strajku Dzieci Koźmińskich 1906/1907
Kompanii Honorowej Ochotniczych Straży Pożarnych z Miasta i Gminy Koźmin Wielkopolski,
policji,
spółce Koźmińskie Usługi Komunalne,
młodzieży z Grupy Teatralnej 10.50 oraz opiekunowi Robertowi Idkowiakowi,
Kołom Gospodyń Wiejskich z : Wrotkowa, Szymanowa, Serafinowa, Orli, Borzęcic i Wałkowa, a także przewodniczącej KGW Lipowiec
pracownikom Gminnego Zespołu Instytucji w Koźminie Wielkopolskim,
pracownikom Urzędu Miasta i Gminy Koźmin Wielkopolski;
Tekst: AFUMIG
Foto: Michał Garsztka, SSUMIG, ZMUMiG,