logo kozmin
Unia EuropejskaElektroniczna Skrzynka PodawczaBiuletyn Informacji Publicznej
Finał X Diecezjalnego Konkursu Recytatorskiego w tym roku odbył się w Koźminie Wielkopolskim. Do przesłuchań konkursowych przystąpiło 42 recytatorów z terenu diecezji kaliskiej, którzy "walczyli" o bardzo atrakcyjną nagrodę -  „pielgrzymkę do Rzymu” ufundowaną przez Księdza Biskupa Stanisława Napierałę. Aby wystąpić "na deskach" kina Mieszko trzeba było przejść przez gęste sito eliminacji szkolnych lub parafialnych a następnie przejść pozytywnie przez eliminacje rejonowe. W eliminacjach uczestniczyło prawie 500 młodych ludzi: uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Jury finału X Diecezjalnego Konkursu Recytatorskiego w składzie: Justyna Rybczyńska, Piotr Naporowski, Kasper Ekiert, Robert Idkowiak i Marian Rybicki zadecydowało przyznać w kategorii uczniów podstawowych: Wyróżnienie dla Patryka Kowalskiego ze SP nr 17 w Kaliszu, trzy III miejsca: Dominice Musialskiej ze SP nr 1 w Kępnie, Oliwii Młynarz ze SP w Biadkach, Katarzynie Sołtysiak z Parafii Świętego Stanisława BM z Ostrowa Wielkopolskiego, II miejsce Marcie Jeż ze SP nr 1 w Ostrowie Wielkopolskim, I miejsce Filipowi Maryniakowi ze SP w Rozdrażewie.
W kategorii uczniów szkół gimnazjalnych: dwa III miejsca: Darii Jasik z Gimnazjum nr 5 w Krotoszynie i Katarzynie Ślachetce z Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki w Jarocinie, II miejsce Aleksandrze Zwierz z Parafii Świętego Izydora Oracza w Biadkach, I miejsce Klaudii Orpel z Niepublicznego Gimnazjum im. ks. Piotra Wawrzyniaka w Golinie.
W kategorii uczniów szkół ponadgimnazjalnych przyznano tylko jedną nagrodę Marcie Łokietek z I Liceum Ogólnokształcącego z Jarocina, która jednocześnie zdobyła główną nagrodę Konkursu - „Pielgrzymkę do Rzymu”. Impreza zakończyła się koncertem laureatów oraz spektaklem „Dialogi” na podstawie dramatów Karola Wojtyły w wykonaniu Teatru Niepokojów Twórczych. Patronat nad konkursem objął także burmistrz Miasta i Gminy Koźmin Wielkopolski, a w organizację włączył się Gminny Zespół Instytucji Kultury.

Tekst i foto: Hanna Banaszak