logo kozmin
Unia EuropejskaElektroniczna Skrzynka PodawczaBiuletyn Informacji Publicznej
24 maja w Senacie RP odbyła się uroczystość wręczenia tytułów "Sołtysa Roku 2010", nad którą honorowy patronat objął marszałek Bogdan Borusewicz. W IX edycji konkursu, organizowanego przez redakcję "Gazety Sołeckiej" i Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów, spośród 39 uczestników nagrodzono 13. Specjalną nagrodę za długoletnie pełnienie swojej funkcji otrzymał Kazimierz Marchwiak - sołtys wsi Tatary.

 
Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz gratulując wyróżnionym powiedział, że sołtysi są najniższym, ale w żadnym razie nie najmniej ważnym szczeblem samorządu terytorialnego. Podkreślił, że bez pracy i zaangażowania sołtysów niemożliwa byłaby modernizacja polskiej wsi. Składając gratulacje zdobywcom tytułu, marszałek podziękował im za aktywność i pracę na rzecz społeczności lokalnej.
- Budujecie drogi, wodociągi, kanalizację, szkoły i świetlice. Zakładacie oświetlenie ulic i gazociągi. Jesteście powiernikami swoich współmieszkańców. Działacie społecznie i do takiej pracy mobilizujecie pozostałych mieszkańców - podkreślał rolę sołtysa  Bogdan Borusewicz.
Oprócz dyplomów i okolicznościowych statuetek najlepszym w Polsce sołtysom wręczono także rowery. Na wręczenie nagród pan Kazimierz Marchwiak pojechał w towarzystwie burmistrza Miasta i Gminy Koźmin Wielkopolski - Macieja Bratborskiego. To właśnie włodarz wytypował pana Kazimierza do tego plebiscytu, w którym udział wzięło aż 1.600 sołtysów z całej Polski.
Kazimierz Marchwiak jest sołtysem Tatarów nieprzerwanie od 52 lat. Przez te wszystkie lata angażuje się w pracę na rzecz sołectwa oraz miasta i gminy Koźmin Wielkopolski, za co Rada Miejska w 2005 roku przyznała mu odznakę "Zasłużony dla Ziemi Koźmińskiej". W 2009 roku został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP. Dzięki zaangażowaniu Kazimierza Marchwiaka przez te wszystkie lata w sołectwie Tatary zrealizowano wiele inwestycji. Sołtys jest osobą powszechnie szanowaną, znaną i lubianą.   

Tekst Hanna Banaszak, foto: Maciej BratborskiLAUREACI KONKURSU „GAZETY SOŁECKIEJ” - SOŁTYS ROKU 2010

W IX edycji Konkursu zaszczytnym tytułem „Sołtys Roku 2010” uhonorowane zostały następujące osoby:

Józef Chojnacki – sołtys Stuchowa w gm. Świerzno w woj. zachodnio-pomorskim,

Zbigniew Hańczyk – sołtys Weremienia w gm. Lesko w woj. podkarpackim,

Anna Lech – sołtys Dziechcińca w gm. Wiązowna w woj. mazowieckim,

Stanisław Łapciuk – sołtys Bagien w gm. Dąbrowa Białostocka w woj. podlaskim,

Zofia Machura – sołtys Leśniaków w gm. Siewierz w woj. śląskim

Jerzy Ratajczak – sołtys Mchów w gm. Książ Wlkp. w woj. wielkopolskim,

Stanisław Sajdak – sołtys Jawiszowic w gm. Brzeszcze w woj. małopolskim,

Piotr Sendecki – sołtys Brodzicy w gm. Hrubieszów w woj. lubelskim,

Wojciech Stelmach – sołtys Łukawicy w gm. Lesko w woj. podkarpackim,

Paweł Tarasiuk – sołtys Grzegórzek w gm. Nidzica w woj. warmińsko-mazurskim,

Józef Wilczek – sołtys Żyrowej w gm. Zdzieszowice w woj. opolskim,

Leszek Wrzesień – sołtys Wilkowa Nowowiejskiego w gm. Nowa Wieś Lęborska w woj. Pomorskim.

Sołtysem Seniorem z 52-letnim stażem został Kazimierz Marchwiak – sołtys Tatarów w gm. Koźmin Wlkp. w woj. wielkopolskim.