logo kozmin
Unia EuropejskaElektroniczna Skrzynka PodawczaBiuletyn Informacji Publicznej
Wystawa rękodzieł  pani Teresy Jaskółki, pokazy strojów ludowych, czytanie legend, spotkanie z autorką książek Anną Władysławą Staśkowiak - w ten sposób Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Koźmin Wielkopolski obchodziła tydzień Bibliotek 2011. Głównym celem tej ogólnopolskiej akcji jest upowszechnianie czytelnictwa i popularyzowanie różnorodnych form pracy z czytelnikami.

Tegoroczny tydzień bibliotek odbywał się w dniach 8-15 maja, a przebiegał pod hasłem: „Biblioteka zawsze po drodze, nie mijam - wchodzę". W całej Polsce organizowane były spotkania, wykłady, lekcje biblioteczne, konkursy i wystawy. Tak też było w Koźminie Wielkopolskim. Od wtorku 10 maja Tygodniowi bibliotek towarzyszyła wystawa prac ręcznych wykonanych przez panią Teresę Jaskółkę. Na spotkanie z "mistrzynią" szydełka, igły i popularnych "drutów" przybyło kilkanaście osób zainteresowanych tą sztuką. W gablotach pojawiły się piękne serwety, rękawiczki, sweterki, poszwy i poszewki, obrusy - wymienione cudeńka to nie jedyne robótki, które własnoręcznie wykonała pani Teresa. Dla wszystkich nie starczyłoby miejsca w skromnym przedsionku biblioteki publicznej.
Chcemy pokazać mieszkańcom, jak bogata jest nasza gmina w ludzi twórczych i pracowitych. Nieraz żyjemy obok siebie, wcale się nie znając nawzajem. Może właśnie taki sposób zapoznania się z tym, co potrafią inni, wielu posłuży dobrym przykładem, jak można sobie umilić życie – stwierdziła kierownik biblioteki Elżbieta Rychlik.
Następnego dnia w Bibliotece gościli uczniowie klas czwartych Szkoły Podstawowej Nr 1 w Koźminie Wielkopolskim. Wysłuchali legendy o Maćku Borkowicu, zapoznali się z charakterystyką i wyglądem strojów ludowych. W stroje ubrani byli członkowie zespołu Koźminiacy działającego przy ZSP w Koźminie Wielkopolskim. O działalności zespołu jak i o samych strojach opowiadała opiekunka zespołu - pani Izabela Stanisławska. Na koniec wizyty młodzież podziwiała rękodzieła pani Teresy Jaskółki. W czwartek w Kinie Mieszko odbyło się spotkanie z pisarką Anną Władysławą Staśkowiak - autorką popularnego tomiku wierszy "Malowane Słońcem". Było ono doskonałą okazją do zapoznania się zarówno z samą pisarką, jak i jej twórczością. Po spotkaniu był czas na pytania, własne refleksje i spostrzeżenia a także na autografy.

Tekst: Hanna Banaszak, foto: Hanna Banaszak, Katarzyna Ziętkiewicz