logo kozmin
Unia EuropejskaElektroniczna Skrzynka PodawczaBiuletyn Informacji Publicznej

9 grudnia w sali widowiskowo – kinowej „Mieszko” redakcja „Echa Koźmina” wraz z zaproszonymi gośćmi świętowała jubileusz 20 –lecia istnienia na rynku wydawniczym. Spotkanie stało się też okazją do promocji drugiego wydania podręcznika „Nasza mała ojczyzna – Koźmin Wielkopolski” i płyty zawierającej zdigitaliowane dokumenty i akta Koźmina, zgromadzone w zasobach Archiwum Państwowego w Poznaniu.

Jubileuszowe spotkanie otworzyła i prowadziła Maria Lewandowicz, prezes Towarzystwa Miłośników Koźmina Wielkopolskiego, które od kilku lat jest wydawcą lokalnego miesięcznika.


Na początku burmistrz Maciej Bratborski poinformował wszystkich zebranych, że Rada Miejska Koźmina Wielkopolskiego, przyznała gazecie – jubilatce, tytuł „Zasłużony dla Ziemi Koźmińskiej”. Przewodniczący Rady Justyn Zaradniak poprosił wszystkich o powstanie, odczytał treść uchwały, a następnie przekazał odznaczenie redaktorowi naczelnemu Grzegorzowi Pierzchale. Burmistrz Maciej Bratborski życzył redakcji wielu kolejnych interesujących numerów i wiernych czytelników. – „Echo Koźmina", to, każdego miesiąca, w wielu koźmińskich domach bardzo wyczekiwany gość – mówił włodarz gminy.
 

O tym, jak powstawały pierwsze numery gazety i jak umacniała się przez lata jej pozycja mówił redaktor naczelny Grzegorz Pierzchała. – Redakcja „Echa Koźmina” od początku przyjęła zasadę, że zasadniczym celem naszej gazety jest informowanie i integracja lokalnej społeczności. Wyszukiwanie afer nie jest naszym celem. Krytyka, jak najbardziej, ale mądra i konstruktywna, bo słowa mają niesamowita moc – mówił Grzegorz Pierzchała.


Po wystąpieniu Grzegorza Pierzchały z krótkim referatem poświęconym nowemu podręcznikowi do edukacji regionalnej, wystąpił Michał Pietrowski. Następnie Henryk Krystek, dyrektor Archiwum Państwowego w Poznaniu zaprezentował płytę „Materiały źródłowe do dziejów Koźmina Wielkopolskiego”. Płyta CD zawiera: akta miasta Koźmina z lat 1575 – 1846, cechy miasta Koźmina z lat 1561 – 1939 i Bractwo Strzeleckie w Koźminie z lat 1673, 1796 – 1858. Wydawnictwo przygotowało Archiwum Państwowe w Poznaniu, a sfinansowała gmina Koźmin Wielkopolski. 

Na zakonczenie zaproszeni goście składali życzenia i gratulacje redaktorom „Echa”, a potem , z krótkim koncertem wystąpiła kapela Zbigniewa Cyunczyka i Adama Parzysza.


Tekst i foto:

Agnieszka Szymańska